Skąd się wzięła nazwa Sanok?

Skąd się wzięła nazwa Sanok?
fot. unsplash.com

Miasto to znajduje się w malowniczym województwie podkarpackim. Usadowione w dolinie Sanu, przyciąga turystów z całej Polski. Szukają tu pięknych widoków, spokoju i przepięknej architektury. 

Miasto nad Sanem

Jak to zwykle w takich sytuacjach bywa, historycy spierają się o typologię nazwy miasta. Zostało założone w 1339 roku przez księcia Jerzego. Ten nie chciał jednak nazywać miasta swoim imieniem. Najwcześniejsze zapiski mówią o nazwie Sanik, którego używali koloniści z Niemiec, Polacy, Węgrzy i Rusini, którzy zajmowali te ziemie. 

Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem jest fakt, że miasto to leży nad rzeką San. I tak jak wiele nadwiślańskich miast ma w sobie cząstkę nazwy tej rzeki, tak jak np Wisłok czy Wisłoka, tak i osada leżąca nad Sanem, nazywa się Sanok. Co ciekawe, zmieniała się przez lata, dostosowując do zmiennych warunków historycznych.

Kilkanaście nazw, jedno miasto

W XII wieku, nazywano to miejsce Sanik, jednak już 300 lat później, nadano mu nazwę obecną i dzisiaj, czyli Sanok. Ze względu na zmiany historyczne, w 1443 roku to miasto było Schankokiem, by 50 lat później znowu powrócić do określenia Sanok. XVI wiek to najbardziej burzliwe dla tego miejsca czasy. Wraz z nimi zmieniały się nazwy, na Sannok, Sanock, Schanok, Schąnok, Szanok i Sząnok. Wszystkie te zawirowania dowodzą tylko temu, jak wiele zmian politycznych i społecznych przetoczyło się przez to jedno małe miasteczko. 

Burzliwa historia

Ogromne przemiany społeczne i polityczne na przestrzeni dziejów pozostawiły po sobie dużą spuściznę, w postaci malowniczej architektury i dorobku kulturalnego. Mieszanina narodowości sprawiła, że zarówno budynki jak i cenne księgozbiory oraz inne przedmioty historyczne są prawdziwym miksem. Tu orientalna kultura wschodu idealnie współgra z zachodnioeuropejską. Można to odczuć zarówno spacerując po malowniczym sanockim rynku, jak i zwiedzając muzea i zamek. 

Jedno jest pewne, to miasto będzie świetnym przystankiem podczas krótkiej wakacyjnej wyprawy. Coś dla siebie znajdą wielbiciele ciekawych muzeów, znaków oraz historii. Tu nikt nie będzie się nudził!