Drwalskie zmagania podczas Regionalnych Zawodów Drwali w Sanoku

Drwalskie zmagania podczas Regionalnych Zawodów Drwali w Sanoku

W malowniczym otoczeniu Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odbyło się pasjonujące wydarzenie – Regionalne Zawody Drwali. Wydarzenie to przyciągnęło tłumy turystów, a wśród nich wielu specjalistów w dziedzinie ścinki drzew. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w pięciu różnorodnych konkurencjach, pokazując swoje umiejętności i sprawność. Dobrze rozwinięte zdolności drwali były źródłem podziwu dla przybyłych obserwatorów, którzy mogli nie tylko podziwiać ich prace, ale także zbadać techniki wykorzystywane dzisiaj do pozyskiwania drewna. Dodatkowo, turyści mieli okazję zdobyć wiedzę na temat architektury i dowiedzieć się więcej o unikalnych strukturach, które powstają z użyciem drewna.

Zmagania drwalskie przyciągnęły 23 uczestników z 26 nadleśnictw będących pod egidą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z siedzibą w Krośnie. Wśród konkurencji znalazło się obalanie drzew, okrzesywanie, przerzynki kłód oraz wymiana łańcucha piły. Skansen w Sanoku był miejscem, gdzie odbywały się cztery z tych konkurencji, a turyści mieli okazję obserwować walkę drwali o miano najlepszego. Ciekawym faktem jest to, że wypadkowość wśród osób pracujących przy ścince i zwózce drewna jest porównywalna do tej panującej w górnictwie węglowym.

Kluczowym elementem zawodów było obalenie drzewa dokładnie w miejsce wyznaczone przez sędziów konfrontacji. Pozostałe konkurencje odbywały się na terenie skansenu i były dostępne do oglądania dla publiczności.