Sanok i jego atrakcje: Góra Parkowa

Sanok i jego atrakcje: Góra Parkowa

Jest jednym z najważniejszych elementów w krajobrazie miasta oraz atrakcyjnym miejscem na spacer. Góra Parkowa to jedno z tych miejsc, dzięki który Sanok jest miastem niezwykle atrakcyjnym dla turystów. Wycieczki po tym pięknym ośrodku miejskim mogą się okazać wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem. Wystarczy tylko uwzględnić czas wolny na wędrówkę po terenach Góry Parkowej, która może się okazać równie ciekawa, jak zabytki znajdujące się w centrum miasta. Co warto wiedzieć na jej temat?

Osiągająca wysokość ponad 360 m. n. p.m. Góra Parkowa pojawia się pod wieloma innymi nazwami. Te najbardziej popularne to Władycza Góra oraz Aptekarka. O górze tej dość wcześnie wspomina się w źródłach historycznych. Już w dokumentach z XV wieku pojawiają się wzmianki na ten temat, przy czym ówczesna nazwa góry brzmiała „Stróżnia”. W tym czasie góra była ważnym punktem obronnym, a na jej szczycie mieli swą siedzibę strażnicy pilnujący miasta. Popularna w XIX wieku nazwa „Aptekarka” odnosi się z kolei do Apteki Kawskich, która w XIX i w początkach XX wieku cieszyła się w Sanoku ogromnym uznaniem. Od końca XIX wieku na górze tej znajduje się kopiec, który usypano na cześć Adama Mickiewicza. Wkrótce też na zboczach góry założono park, którego patronem został poeta. Projekt parku wykonał z kolei architekt wyjątkowo zasłużony dla miasta. Był nim Władysław Beksiński – dziadek znanego malarza, Zdzisława Beksińskiego. Charakterystycznym elementem na Górze Parkowej jest też wieża telewizyjna, dzięki czemu każdy już z daleka może rozpoznać tę górę i bez problemu dotrzeć na jej teren. na terenie parku czeka też platforma widokowa, z której można podziwiać Sanok z wyjątkowej perspektywy.
Sanok to miasto, które cieszy się ogromnym uznaniem w oczach turystów. Wspaniała architektura, ciekawe muzea oraz tak piękne miejsca, jak Góra Parkowa to czynniki, dzięki którym turyści chętnie uwzględniają Sanok w programie swej wycieczki po terenach Podkarpacia. Tu na nudę nikt nie może narzekać, a piękna sceneria sprawia, że wypoczynek tu staje się wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem dla każdego.