Jest takie miejsce w Sanoku, gdzie możemy cofnąć się w czasie. W Muzeum Budownictwa Ludowego pojawiła się synagoga!

Jest takie miejsce w Sanoku, gdzie możemy cofnąć się w czasie. W Muzeum Budownictwa Ludowego pojawiła się synagoga!
fot. unsplash.com

Nowa synagoga na Rynku Galicyjskim

Prace nad rekonstrukcją tej synagogi trwały aż 7 lat. Chciano zadbać o każdy detal, aby turyści odwiedzający Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku mogli poczuć niesamowity klimat tego miejsca. Została postawiona na Rynku Galicyjskim, w pobliżu kościoła katolickiego oraz cerkwi greckokatolickiej. 

Obiekt ma 22 metry długości i 11 metrów szerokości. Budowano ją w XVIII wieku, lecz nosi znamiona wielu remontów i modernizacji. Ostatecznie, zniszczono ją w czasie II Wojny Światowej. Dzięki sprowadzeniu jej do sanockiego muzeum ponownie możemy cieszyć się jej widokiem. Nad rekonstrukcją pracował cały sztab specjalistów, korzystających z dokumentacji przekazanej przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Wielkim wsparciem okazał się również Zakład Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

To jedno z najbardziej magicznych miejsc w tym mieście. Nie jest to odwzorowanie jednego, konkretnego miasta, a raczej synteza dawnych miasteczek, jakich pełno było w południowo- wschodniej Polsce. Wokół rynku możemy zobaczyć budynek karczmy, poczty, urzędu gminy, apteki oraz sklepu. 

Jest tam również warsztat kowalski, stolarz, fryzjer, krawiec, szewc, zegarmistrz, a nawet fotograf. Każde z tych miejsc jest wyposażone w meble i inne sprzęty, jakie służyły przed laty ich mieszkańcom. Dzięki temu właśnie można w pełni odczuć, jak żyło się, pracowało i wypoczywało przed wiekami w małych, galicyjskich miasteczkach.