Atrakcje Sanoka – górska trasa rowerowa dla zaawansowanych

Atrakcje Sanoka – górska trasa rowerowa dla zaawansowanych
fot. unsplash.com

Na początku wypada powiedzieć sobie jedno — dzisiejsza propozycja trasy rowerowej to nie jest wycieczka dla amatorów. Jednak radość i satysfakcja z przejechanych kilometrów wynagradza każdy trud!

Cisna – Roztoki Górne – Okrąglik – Jasło

To typowo górska trasa, więc musisz nastawić się na to, że czasem przyjdzie ci popchać rower albo też przenieść go przez kilka metrów. Na dystansie prawie 26 kilometrów same przewyższenia wynoszą 616 m. Google wskazuje, że tę trasę można przejechać w mniej niż 3 godziny. Jednak zawsze, jak to się ma w przypadku górskich wycieczek, dodaj jeszcze trochę minut zapasu. 

Jak jechać?

Wyruszamy z Cisnej i kierujemy się na Przełęcz nad Roztokami Górnymi. To asfaltowa cześć trasy, która ma nas przygotować na dalszą część podróży. Zaczynając od przełęczy, kierujemy się niebieskim szlakiem na Okrąglik. I tu zaczyna się prawdziwe górskie wyzwanie, składające się z wielu przewyższeń oraz stromych fragmentów. Na szczycie Okrąglika wybieramy czerwony szlak i nim kierujemy się aż do wsi Przysłop, a potem do szlaku grzbietowego na Małe Jasło. Stamtąd, bardzo stromym zjazdem, wracamy już w kierunku Cisnej.

Bezpieczeństwo na szlaku

Wybierając bardziej wymagające szlaki, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, to właściwe zabezpieczenie siebie, czyli kask, jedzenie oraz woda. Po drugie, przegląd techniczny roweru: hamulce i odpowiednie oświetlenie to podstawa! Nie zapominaj również o małej apteczce i naładowanym telefonie komórkowym. Licho nie śpi i warto mieć pod ręką smartfon, aby w razie wypadku zadzwonić po pomoc. W dzień wyjazdu koniecznie również sprawdź prognozę pogody!