Wizyta ministra w Centrum Symulacji Medycznej w Sanoku

Wizyta ministra w Centrum Symulacji Medycznej w Sanoku
fot. unsplash.com

Pod koniec września w Sanoku odbyło się VI Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych. To wtedy do naszego miasta przyjechało wielu znakomitych gości, w tym minister zdrowia, Adam Niedzielski. Dopiero dwa miesiące później, przyjechał również minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.

Znamienne słowa ministra

Czarnek podczas oficjalnego wystąpienia nawiązał to faktu, że nie było go na wrześniowej konferencji. W kilku słowach podziękował za zaproszenie, wspominając o ogromnym nawale pracy, który nie pozwolił mu być tu wcześniej. Jednocześnie pochwalił i pogratulował Rektorowi i pani Rektor rozwoju Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku.

Minister dziękował również władzom miasta oraz burmistrzom, którzy dzięki niezwykłemu zaangażowaniu, w sposób znamienny przyczynili się do powstania tego miejsca. Centrum Symulacji Medycznej to miejsce wyjątkowe, które będzie kształcić przyszły personel medyczny według najnowszych standardów.

Centrum Symulacji Medycznej

Oficjalnie zostało otwarte przy okazji inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na uczelni wyższej w Sanoku. Wtedy to właśnie zarówno studenci jak i zaproszeni goście oraz dziennikarze mogli po raz pierwszy zobaczyć Centrum Symulacji Medycznej. Dzięki wsparciu finansowym państwa oraz instytucji prywatnych udało się zamknąć projekt, który nie tylko uczy, ale i przestrzega.

Przyszli studenci kierunków medycznych mają okazję przetestować swoją wiedzę w praktyce, ale na swoich warunkach. Dzięki symulatorom mogą poczuć się jak w karetce pogotowia jadącej na sygnale do chorego. Niestraszne będą również inne czynności, które dla pielęgniarki czy ratownika są codziennością. Studenta, uczącego się dopiero zawodu, mogą jednak przerażać. Po to właśnie są te symulacje.