Sanok i jego atrakcje: Willa Zaleskich w Sanoku

Sanok i jego atrakcje: Willa Zaleskich w Sanoku
fot. unsplash.com

Znajdziesz ją przy placu św. Jana w Sanoku. Trudno zresztą jej nie zauważyć, bo przyciąga wzrok malowniczą architekturą oraz atrakcyjną wizualnie kapliczką św. Jana Nepomucena. Budynek ten ma niesamowicie ciekawą historię!

Projekt i wykonanie

Willa powstała w 1894 roku z zamysłu architekta miejskiego, inż. Władysława Beksińskiego. Budowano ją w latach 1896 – 1910 z pieniędzy rodziny Zaleskich. Nestor familii, Karol Zaleski chciał, aby była to siedziba rodowa, nawiązująca do pałaców weneckich. Z czasem willę tę zaczęto nazywać również „Sokole Gniazdo”, ze względu na 40 metrową skarpę nad którą budynek został umiejscowiony. 

Wyróżnia go dwukondygnacyjna drewniana loggia z której można podziwiać rzekę San oraz położone nieopodal Góry Słonne. Patrząc od strony placu, we wnęce widzimy figurę Chrystusa z berłem w lewej ręce. Okna willi zdobią misternie wykonane dekoracje, które stały się wzorem dla wielu innych powstających w mieście budynków. 

Budynek z burzliwą historią

Willa ocalała w prawie niezmienionym stanie do dzisiejszych czasów. Na przestrzeni dziejów, była siedzibą tajnego nauczania, siedzibą organizacji władz państwowych oraz innych instytucji kulturalnych. Przechodziła z rąk do rąk, wciąż przeobrażając swoje funkcjonowanie. W obecnych czasach, to malownicze miejsce jest już w rękach osób prywatnych. Niestety nie ma możliwości zwiedzania. Jedyną pozostałością po dawnych czasach jest tablica upamiętniająca założyciela, Karola Zaleskiego. 

Inspiracja dla pisarzy 

Warto wspomnieć, że ze względu na niesamowity klimat tego miejsca oraz zjawiskową architekturę, Willa Zaleskich stała się inspiracją do napisania powieści „Złoty Wilk”. Autor, Bartłomiej Rychter właśnie to miejsce wybrał na miejsce zamieszkania głównego bohatera książki. W publikacji można odnaleźć sporo nawiązań do przeszłej i obecnej historii miasta. 

Sanok to miejsce pełne tajemnic, które niecierpliwie czekają na to, aby je odkryć. Znajdziesz je również w pozornie zwykłych budynkach, takich właśnie jak Willa Zaleskich.