Sanok i jego atrakcje: Zajazd w Sanoku

Sanok i jego atrakcje: Zajazd w Sanoku
fot. unsplash.com

Ten XVIII – wieczny budynek znajdziesz przy ulicy Zamkowej 2. W połączeniu z Willą Zaleskich tworzy północną pierzeję na placu św. Jana. Mimo sugestywnej nazwy, nie jest to ani restauracja, ani też żaden inny lokal. Co więc w nim znajdziemy?

Trochę historii

Wybudowano go w XVIII wieku, gdzie miał być kolejną perełką architektoniczną miasta, a jednocześnie domem dla bogatej rodziny mieszczańskiej. Sto lat później został przebudowany, a tym samym zmieniło się również jego przeznaczenie. Ze zwykłej willi, stał się siedzibą straży miejskiej. Mniej więcej w tym samym czasie, Jan Górny otwiera aptekę, która jest trzecią z kolei w historii tego miasta. Nosiła ona nazwę „Pod Złotą Gwiazdą”.

Do początków II Wojny Światowej, Zajazd był w rękach przedsiębiorczych Żydów sanockich, jednak burzliwe wojenne lata i mordowanie ludności żydowskiej sprawiło, że budynek zajęło NKWD. Przekształciło go w swoją naczelną siedzibę i areszt śledczy. Po wojnie, Miejska Rada Narodowa w Sanoku ofiarowała willę Muzeum Historycznym w Sanoku. 

Nowy początek

Całkowicie zdewastowany budynek musiał przejść ogromną transformację. To w jakim stanie oglądamy go dzisiaj to efekt wieloletnich prac i sporych nakładów finansowych. Remont kapitalny, przemurowanie ścian, zmiana wyglądu piwnic oraz dobudowa drugiego piętra pochłonęły ponad dwa miliony złotych. Gruntowna przebudowa nie zmieniła jednak pierwotnego charakteru miejsca. Wchodząc do Zajazdu, w sieni możesz zobaczyć oryginalne sklepienia kolebkowo– krzyżowe oraz żeglaste na gurtach. 

Obecnie znajduje się tam w pełni działające Muzeum Historyczne w Sanoku. Można tam podziwiać zbiory ikon, ogromną galerię obrazów oraz efekt prac archeologicznych ze wzgórza na Trepczy. Jest to również siedziba Dyrekcji muzeum. Chcąc więc poznać historię miasta Sanok, po prostu trzeba odwiedzić to miejsce. Z pewnością się nie zawiedziesz!