Oto co warto zobaczyć w Sanoku. 5 ciekawych miejsc i tysiące wrażeń!

Oto co warto zobaczyć w Sanoku. 5 ciekawych miejsc i tysiące wrażeń!
fot. pixabay.com

Sanok to swego rodzaju brama do malowniczych Bieszczad. Nim jednak wyruszysz na górskie szlaki, zaplanuj sobie przynajmniej jeden spokojny weekend na zwiedzanie tego miasta. Dolina Sanu ujmuje swoim pięknem o każdej porze roku. Daj mu więc szansę i przekonaj się, co warto zobaczyć w Sanoku.

Zabytki Sanoka – Muzeum Historyczne Zamek Królewski

Jest to jedna z głównych atrakcji miasta, której absolutnie nie można pominąć. Z pewnością podczas wycieczki nie będą nudzić się tam ani dorośli, ani dzieci. Zamek Królewski w Sanoku który możemy obserwować dzisiaj, to dużej mierze zasługa królowej Bony Sforzy. Ta, w 1523 roku wydała polecenie przebudowy gotyckiego zamku na renesansową warownię. Budowa trwała 24 lata, jednak warto było, bo Zamek Królewski w Sanoku to prawdziwa perełka architektury.

Na znak wdzięczności, włodarze Sanoka umieścili w swoim herbie znak nawiązujący do Sforzów – zielony wąż w koronie połykający dziecko. Co ciekawe, królowa Bona nigdy nie zdążyła odwiedzić samego zamku. Jednak z przyjemnością przyjeżdżali tu zarówno Kazimierz Wielki jak i Władysław Jagiełło. Niezwykłą atrakcją tego miejsca są pozostałości po średniowiecznej wieży, datowanej na panowanie króla Kazimierza Wielkiego. Po gruntownych pracach renowacyjnych otworzono taras widokowy z pełnym dostępem dla zwiedzających. Można podziwiać stamtąd przepiękną panoramę całej okolicy, w tym wijącą się obok zamku, rzekę San.

fot. pixabay.com

Zamek to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Sanoku. Turyści znajdą tam wiele stałych wystaw dotyczących wykopalisk archeologicznych, militariów a także malarstwa. Prócz tego po niedawnej odbudowie, oczy zwiedzających cieszy również świeżo odnowiony dziedziniec oraz urządzone w renesansowym stylu, przepiękne ogrody. Jest to więc niezwykle atrakcyjne miejsce dla rodzin, które warto zwiedzić w Sanoku.

Sztuka cerkiewna – kolekcja ikon którą musisz zobaczyć!

Jedną ze stałych wystaw we wspomnianym wyżej Muzeum Historycznym w Sanoku, jest sztuka cerkiewna z XV do XIX wieku. Kupując bilet na wystawę, fundujesz sobie również niezwykłą podróż w czasie. Przechodząc przez poszczególne sale, możesz zobaczyć kolekcję ponad 700 niesamowitych ikon, których tło stanowi drewno, krzyże cerkiewne, chorągwie i księgi.

Atrakcyjność tych zbiorów muzealnych podsyca fakt, że ikony w wierze prawosławnej miały być pośrednikiem między światem ziemskim a niebiańskim. Przyglądając się im, po prostu czujesz, że nie jest to zwykła sztuka. Gdy wczytasz się w ich treść, z pewnością zobaczysz nawiązania do Pisma Świętego, licznych apokryfów i legend. To jedno z najciekawszych miejsc w Sanoku, gdzie historia jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Cerkiew Świętej Trójcy – zobacz koniecznie w Sanoku!

Jeżeli zastanawiasz się, co warto jeszcze zobaczyć w mieście, z pewnością będzie to Cerkiew Świętej Trójcy. Znajdziesz ją zaraz przy zamku, obok ruin murów miejskich. Kiedy wznoszono ją w 1784 roku, miała być cerkwią grecko-katolicką. Co ciekawe, obecnie pełni rolę prawosławnej cerkwi parafialnej i świątynia jest udostępniona dla zwiedzających.

Cerkiew jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w Sanoku. Przyciąga nie tylko wielbicieli sztuki sakralnej, ale i wszystkich tych, którzy są wrażliwi na artystyczne piękno. W centrum świątyni znajduje się XIX wieczny ikonostas. Zwykle potrzeba dłuższej chwili, aby dostrzec wszystkie zdobienia i obrazy zawarte na tym ołtarzu. Jednak to nie jedyna perełka architektury w tej cerkwi.

fot.pixabay.com

Kierując się na prawo od głównego ołtarza, dochodzimy do jednego z dwóch mniejszych ołtarzy ofiarnych. Mają one symbolizować cerkwie, które przed wiekami znajdowały się w obrębie miasta. Będzie to więc ołtarz symbolizujący cerkiew stojącą przed wiekami na placu zamkowym. A po drugiej stronie możemy zobaczyć Cudowną Ikonę Matki Boskiej Sanockiej. Co roku przyjeżdża tam kilka tysięcy prawosławnych pątników, szukających pocieszenia.

Kościół i klasztor Franciszkanów

Jeżeli odwiedzasz Sanok, to koniecznie musisz zobaczyć również ten kompleks sakralny, tym razem nawiązujący do religii rzymskokatolickiej. I nim stwierdzisz, że kolejna świątynia to stanowczo za dużo, pomyśl, że jest to jedna z niewielu świątyń zbudowana zgodnie ze średniowieczną tradycją prawa magdeburskiego. Poza tym, wychodząc z Muzeum Zamkowego, będziesz mieć do niego tylko kilka kroków.

Zresztą, nie sposób przeoczyć tej świątyni, bo zwyczajnie góruje nad rynkiem. Skierowana na wschód, skrywa w swoim wnętrzu wiele zachwycających zdobień, fresków oraz misternych ołtarzy. To tu właśnie, w bocznej nawie, znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Sanockiej. Kiedy będziesz zwiedzać ten kościół w Sanoku, koniecznie zobacz również kaplicy świętego Zygmunta Gorazdowskiego. Nie każdy wie, że pochodził on właśnie z tego miasta!

Wycieczka w przeszłość Sanoka – Muzeum Budownictwa Ludowego

Jeżeli odwiedzamy Sanok, koniecznie trzeba zwiedzić również Skansen. Jest to pierwszy i jednocześnie największy obiekt muzealny tego typu w Polsce. Przez znawców tematu jest również nazywany jednym z najpiękniejszych w Europie. Dopiero tutaj, spacerując i odwiedzając poszczególne chaty, turysta uzmysławia sobie, w jakim bogato kulturowym miejscu się znajduje.

fot. pixabay.com

Przechodząc przez mały Galicyjski Rynek z domami dawnych rzemieślników i sklepami, naprawdę można zatracić poczucie rzeczywistości. W ten sposób podglądasz ówczesne życie urzędników, lekarzy, czy aptekarzy. Co ważne, jest to również miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Kto by nie chciał kupić pieczywa z galicyjskiej piekarni?

Atrakcyjność tego miejsca podkreśla fakt, że cały obszar to aż 38 hektarów. Wątek galicyjski to tylko jeden z sektorów, podzielonych tematycznie na wioski z różnych grup etnograficznych okolic Sanoka. Można więc na własne oczy przekonać się, jakimi rolnikami byli Pogórzanie albo Dolinianie. Zerknąć, jak budowali swoje chaty Łemkowie czy Bojkowie. Jest tu i cerkiew i dwór szlachecki, a nawet urządzenia naftowe. Z pewnością wycieczka ta będzie niezapomniana zarówno dla małych jak i dużych podróżników.