II stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Zastanów się, czy warto iść na szlak!

II stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach. Zastanów się, czy warto iść na szlak!
fot.unsplash.com

Zima nie odpuszcza i w górach daje się to odczuć bardzo mocno. Kiedy narciarze cieszą się z ośnieżonych stoków, to turyści chcący wyjść na szlaki, muszą się do tego odpowiednio przygotować. W Bieszczadach II stopień zagrożenia lawinowego.

II stopień jak bardzo niebezpieczny?

Jak można przeczytać na portalu tatrydlakazdego.pl drugi stopień zagrożenia lawinowego to wyraźny sygnał, by poważnie zastanowić się, czy wybrać się na górską wycieczkę. Choć zejście lawiny samoistne jest mało prawdopodobne, to wystarczy bodziec o lekkiej sile, by takie coś się wydarzyło. Dlatego też, przede wszystkim ważne jest, aby zachować się odpowiedzialnie.

II stopień zagrożenia lawinowego jest ogłaszany najczęściej po obfitych opadach śniegu, gdy pokrywa lodowa jest zwarta, jednak nie na tyle, aby stworzyć bezpieczną przestrzeń dla wędrujących po bieszczadzkich szlakach. Jeżeli więc mimo ostrzeżeń planujesz wyjście w góry, koniecznie weź ze sobą osobę doświadczoną w tego rodzaju wędrówkach. Bo zima potrafi być naprawdę groźna.

Nim wyjdziesz na szlak

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie przygotowanie do wędrówki. Obejmuje ono nie tylko odpowiednie ubranie, ale i zawartość plecaka. Z pewnością musisz mieć mapy, naładowany telefon komórkowy oraz prowiant skrojony na górskie wędrówki w zimnym klimacie. Koniecznie powiadom również osoby w miejscu gdzie się zatrzymujesz, o tym gdzie idziesz.

Nie zapomnij powiedzieć również, kiedy wrócisz. Co ważne, nie bagatelizuj znaków ostrzegawczych. Zakazy wbrew pozorom nie są po to, aby je ignorować, ale by ich przestrzegać, szczególnie w ten zimowy czas.