Galeria Zdzisława Beksińskiego ponownie otwarta!

Galeria Zdzisława Beksińskiego ponownie otwarta!
fot. unsplash.com

3 czerwca 2021 roku, pod dwóch latach prac nad nową wystawą, w końcu można podziwiać największe dzieła Zdzisława Beksińskiego w Muzeum Historycznym w Sanoku. Dla zwiedzających przygotowano prócz wcześniejszych pozycji również zupełną nowość – Beksiński Multimedia Exhibition. 

Największa ekspozycja na świecie

Kiedy umarł Zdzisław Beksiński, wielu zastanawiało się, w jakie ręce wpadnie dorobek artysty. Ten jednak zawczasu wszystko ustalił w testamencie, zostawiając swoją schedę swojemu rodzinnemu miastu. To właśnie Muzeum Historyczne w Sanoku stało się posiadaczem liczącej około 600 prac zbioru obrazów i innych przejawów twórczości. Jest tu również ostatnie dzieło mistrza, ukończone w dniu śmierci artysty. 

Wystawa jest tak ułożona, aby zwiedzający miał okazję zapoznać się ze wszystkimi etapami twórczości malarza. Są więc wczesne, abstrakcyjne prace oraz obrazy na szkle i rzeźba. Kolejne sale otwierają przed nami okres warszawski, wraz z okresem fantastycznym oraz końcowym. Dzięki drobiazgowemu odtworzeniu pracowni Beksińskiego mamy okazję nie tylko zobaczyć, w jakich warunkach pracował mistrz, ale i wniknąć w jego codzienny, bardzo intymny świat. 

Beksiński Multimedia Exhibition

To trzydziestominutowy spektakl, który jest wyświetlany na ekranie wielkoformatowym. Łączy on ze sobą twórczość artysty oraz jego hobby, którym zawsze była muzyka. Przygotuj się zatem na solidną dawkę dobrych brzmień oraz fotografii. Inną atrakcją jest pokaz w technologii VR. Zwiedzający zakładają na oczy specjalne gogle, dzięki którym mają możliwość oglądania obrazów Beksińskiego w formie przestrzennej. Spotkanie z dziełami artysty w formacie 3D jest niezwykłą przygodą. Ta odrębna wystawa będzie czynna w lipcu i sierpniu od 10:00 do 16:00 w każdy dzień tygodnia, wyłączając poniedziałki. 

Wystawa w Muzeum Historycznym jest największym zbiorem prac autora. Jeżeli więc będziesz w Sanoku, koniecznie zobacz nową wystawę i zanurz się w ten fantastyczny i momentami upiorny świat Zdzisława Beksińskiego. Z pewnością zapadnie Ci w pamięć na długi czas.