Co robi Wojak Szwejk w Sanoku? Oczywiście, że pali fajkę!

Co robi Wojak Szwejk w Sanoku? Oczywiście, że pali fajkę!
fot. unsplash.com

Kto z nas przynajmniej nie słyszał o książce „Przygody Dobrego Wojaka Szwejka”? O ile starsze pokolenia kojarzą głównego bohatera z książek, o tyle te młodsze z popularnego serialu. Część epizodów z tej opowieści rozgrywała się właśnie w Sanoku!

Gdzie znaleźć pomnik?

Aby usiąść obok Dobrego Wojaka Szwejka, musisz przyjść na ulice 3 Maja. Tu właśnie, bohater siedzi na skraju jednej z ławek i zaprasza do zrobienia sobie zdjęcia. Autorem pomnika jest Adam Przybysz, a postać, na której się wzorował to wersja filmowa znanego bohatera. Naturalnej wielkości Szwejk ubrany jest w mundur C.K. Armii. 

Skąd cesarskie wojsko w Sanoku?

Jeszcze przed I Wojną Światową garnizon sanocki gościł ponad 12000 żołnierzy. Mimo wielu narzuconych zajęć mieli również tu sporo rozrywek. Hotel i restauracja „Pod Trzema Różami” to tylko wierzchołek góry lodowej. Prócz tego istniało wiele doskonałych kawiarni, restauracji i barów, serwujących smakowite posiłki i alkohole. Nie dziwi więc, że udało się tam wpisać w codzienne życie tak barwnego bohatera jak Wojak Szwejk. 

Pasjonaci C.K. Monarchii łączcie się!

Pierwszy raz wielbiciele tego burzliwego okresu historycznego, spotkali się w Sanoku w 2005. Od tego czasu, w każdy pierwszy tydzień września, do sławnej ławeczki ściągają całe rzesze ludzi. Nie tylko, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia, ale przede wszystkim po to, by spotkać się z takimi samymi wielbicielami historii. 

Warto dodać, że w Sanoku znajduje się ważny przystanek w międzynarodowym Szlaku śladami dobrego wojaka Szwejka. Można się wybrać nim zarówno pieszo jak i rowerem. Trasa jest wytyczona przez wszystkie najważniejsze miejsca opisane przez Jaroslava Haška w książce „Przygody dobrego wojaka Szwejka” Turyści podróżują przez Czechy, Austrię, Węgry, Słowację, Polskę i Ukrainę. To świetny sposób na ciekawy wyjazd wakacyjny!

Do końca nie jest pewne, czy w tym roku wielbiciele Szwejka zjadą do Sanoka w wyznaczonym terminie. Wszystko będzie zależało od wielu czynników niezależnych. Oby pogoda oraz inne zmienne dopisały i można będzie się spotkać w większym gronie.