Dobry Wojak Szwejk z Sanoka
Dobry Wojak Szwejk wzbudza naszą sympatię, a jego przygody od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sanok może się pochwalić atrakcją, która pozwala przeżyć spotkanie z tym ciekawym bohaterem, a jednocześnie w ciekawy sposób zapoznać się z przeszłością miasta. Od 2003 roku obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Sanoku jest ławeczka Józefa Szwejka, która stała się najważniejszą atrakcją na ulicy 3 Maja. Co wspólnego ma Sanok ze słynnym wojakiem? Sanok to jedno z miast, które znalazło się na trasie międzynarodowego szlaku „Śladami dobrego wojaka Szwejka”. Celem tej trasy, prowadzącej m. in. przez Czechy i Ukrainę, jest promocja tych miejsc, w których toczyła się akcja najsłynniejszej powieści Jaroslava Haska. Choć polski odcinek tej trasy oficjalnie został otwarty w 2004 roku, Sanok już rok wcześniej upamiętnił postać Dobrego Wojaka. Ławeczka na ulicy 3 Maja, znajdująca się w pobliżu rynku, jest jedną z największych ciekawostek na terenie miasta i obowiązkowym punktem w programie wycieczki. Nie jest to jedyne miejsce związane z postacią książkowego Szwejka. Ważnym zabytkiem jest pobliski hotel „Pod Trzema Różami”, o którym również pisano w powieści. Postać Szwejka jest najlepszą zachętą do zapoznania się z tymi zabytkami miasta, które przypominają o czasach zaborów oraz o związkach Sanoka z Austro-Węgrami. Są to m. in. budynki koszar, które ujrzeć można przy ulicy Mickiewicza. Wiadomo, że żołnierze JKM chętnie odwiedzali sanockie lokale, w tym opisywany w powieści lokal „Pod Trzema Różami”. Wycieczki po Sanoku mogą każdemu sprawić wiele radości. Ławeczka Józefa Szwejka to jedna z tych atrakcji, dzięki którym każdy turysta będzie pobyt w tym mieście wspominać w pozytywny sposób.
Muzealne zbiory, jakimi może się pochwalić zamek w Sanoku, mogą oczarować każdego turystę. Jakie atrakcje czekają w murach tej historycznej budowli? Dlaczego Muzeum Historyczne w Sanoku dla każdego z nas stanie się ciekawym punktem w programie wycieczki po podkarpackich miastach?
Muzeum, które ma swą siedzibę na sanockim zamku, przyciąga unikalną ekspozycją. Turyści, którzy w czasie wycieczki po Sanoku odwiedzą to miejsce, będą mogli ujrzeć kilka ciekawych wystaw stałych. Ciekawie prezentuje się kolekcja portretów oraz sztuki współczesnej, spore wrażenie może zrobić zbrojownia oraz wystawa poświęcona historii. Dumą muzeum są jednak zbiory sztuki sakralnej oraz cerkiewnej. Kolekcja ikon, którą można podziwiać w tym miejscu, uchodzi za jedną z najwspanialszych w całej Polsce, przy czym najstarsze eksponaty są pamiątkami z XII wieku. Wielu turystów odwiedza jednak Sanok i tutejsze muzeum ze względu na Zdzisława Beksińskiego. Jego twórczość to kolejny temat, na którym skupiono się w tej placówce. Kto zajrzy na zamek, ten będzie mógł ujrzeć wyjątkową galerię prac Beksińskiego. Składa się ona z około 600 prac, dzięki którym można poznać zarówno Beksińskiego – malarza, jak i Beksińskiego – grafika i fotografa. Nie brak tu również rzeźb, którymi artysta również zajmował się w swej karierze. Całość robi ogromne wrażenie i jest dumą nie tylko muzeum, ale i całego miasta.
Muzeum Historyczne w Sanoku to nie tylko piękny zamek, ale i ciekawa ekspozycja, z którą z pewnością warto się zapoznać. Kto w czasie wycieczki po Sanoku chce poznać lepiej dzieje tego miasta, poszerzyć swą wiedzę na temat sztuki sakralnej i cerkiewnej, a jednocześnie ujrzeć wyjątkową kolekcję prac Zdzisława Beksińskiego, dla tego placówka ta stanie się miejscem wyjątkowym.