Spotkania ze Szwejkiem: sanocka ławeczka czeka na turystów!

Spotkania ze Szwejkiem: sanocka ławeczka czeka na turystów!

Dobry Wojak Szwejk wzbudza naszą sympatię, a jego przygody od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Sanok może się pochwalić atrakcją, która pozwala przeżyć spotkanie z tym ciekawym bohaterem, a jednocześnie w ciekawy sposób zapoznać się z przeszłością miasta. Od 2003 roku obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Sanoku jest ławeczka Józefa Szwejka, która stała się najważniejszą atrakcją na ulicy 3 Maja. Co wspólnego ma Sanok ze słynnym wojakiem?

Polskie zamki: Sanok

Sanok to jedno z miast, które znalazło się na trasie międzynarodowego szlaku „Śladami dobrego wojaka Szwejka”. Celem tej trasy, prowadzącej m. in. przez Czechy i Ukrainę, jest promocja tych miejsc, w których toczyła się akcja najsłynniejszej powieści Jaroslava Haska. Choć polski odcinek tej trasy oficjalnie został otwarty w 2004 roku, Sanok już rok wcześniej upamiętnił postać Dobrego Wojaka. Ławeczka na ulicy 3 Maja, znajdująca się w pobliżu rynku, jest jedną z największych ciekawostek na terenie miasta i obowiązkowym punktem w programie wycieczki. Nie jest to jedyne miejsce związane z postacią książkowego Szwejka. Ważnym zabytkiem jest pobliski hotel „Pod Trzema Różami”, o którym również pisano w powieści.

Postać Szwejka jest najlepszą zachętą do zapoznania się z tymi zabytkami miasta, które przypominają o czasach zaborów oraz o związkach Sanoka z Austro-Węgrami. Są to m. in. budynki koszar, które ujrzeć można przy ulicy Mickiewicza. Wiadomo, że żołnierze JKM chętnie odwiedzali sanockie lokale, w tym opisywany w powieści lokal „Pod Trzema Różami”.

Wycieczki po Sanoku mogą każdemu sprawić wiele radości. Ławeczka Józefa Szwejka to jedna z tych atrakcji, dzięki którym każdy turysta będzie pobyt w tym mieście wspominać w pozytywny sposób.