Ciekawostki o Sanoku o których nie mówi się głośno. Poznaj je wszystkie!

Ciekawostki o Sanoku o których nie mówi się głośno. Poznaj je wszystkie!
fot. unsplash.com

Sanok to przepiękne miasto nazywane bieszczadzką bramą. Mijasz je, gdy wybierasz się na górskie wędrówki czy na wypoczynek nad Zalew Soliński. Warto zatrzymać się jednak na dłużej w tym mieście. Poniższe ciekawostki z pewnością cię do tego przekonają!

Patroni miasta

Pierwszym patronem miasta Sanok był Archanioł Michał. Czuwał on nad całym regionem. Dopiero w 2006 roku, do grona patronów dołączył również święty Zygmunt Gorazdowski.

Powiat i gmina Sanok

Teoretycznie Sanok jest siedzibą gminy wiejskiej o tej samej nazwie. Jednak samo miasto do niej nie należy. Zna to powiat sanocki stanowi jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego w skali światowej. To właśnie na tych ziemiach powstała pierwsza rafineria oraz kopalnie ropy naftowej.

Festiwal muzyki operowej

Wszystko rozpoczęło się w 1989 roku, kiedy to po raz pierwszy zainaugurowano Festiwal im. Adama Diura. Przez kilka dni w roku, na festiwalu można posłuchać najlepsze utwory i kompozycje muzyki poważnej i operowej. Koncerty odbywają się zarówno w Sanockim Domu Kultury jak i w kościołach. Te ostatnie mają doskonałą akustykę.

Nietypowe muzea

W Sanoku zwiedzisz między innymi Muzeum Budownictwa Ludowego, na który składa się malowniczo położony skanem. Zobaczysz tu przede wszystkim około 100 obiektów wybudowanych głównie z drewna w okresie od XVIII do XX wieku.

Zabytki, jakich nie zobaczysz nigdzie indziej!

Do najciekawszych miejsc należy przede wszystkim galeria prac Zbigniewa Beksińskiego, mieszcząca się w Muzeum Zamkowym. Kolejne to Ramerówka, Willa Zalewskich, Sobór Świętej Trójcy czy Dom Harcerza. Warto również zwiedzić Kościół Przemienienia Pańskiego, wybudowany w XIX wieku.