Atrakcje Sanoka – łatwe trasy rowerowe
Wciąż możemy cieszyć się przepiękną złotą jesienią. Słońce za oknem zachęca do wycieczek pieszych i rowerowych. Dzisiaj propozycje dwóch tras, które nie dość, że są łatwe do przejechania, to jeszcze pozwalają zapoznać się z ciekawymi atrakcjami regionu.
Nim wybierzesz się na wycieczkę
Bez względu na to, czy jedziesz samotnie, czy też z rodziną lub przyjaciółmi, koniecznie musisz przygotować się do podróży. Oto lista sprawdzająca:
- Dzień wcześniej zerknij na swój rower, ze szczególnym uwzględnieniem hamulców oraz oświetlenia.
- W dniu wyjazdu sprawdź pogodę i ubierz się odpowiednio do warunków atmosferycznych. Zrezygnuj, gdy mogą wystąpić gwałtowne wichury lub burze.
- Weź ze sobą dodające energii przekąski oraz koniecznie zapas wody.
- Miej przy sobie telefon z naładowaną baterią i latarkę. Nie zapomnij o kasku na głowę.
Jeżeli wszystko już gotowe, możemy wyruszać!
Szlakiem Maryjnym z Brzozowa
Jeżeli lubisz jeździć asfaltowymi drogami bez większych przewyższeń, ta trasa będzie dla ciebie. Jednak ze względu na odcinki z ruchliwymi trasami, nie jest polecana rodzicom z małymi dziećmi.
Jak jechać?
Startujemy z rynku w Brzozowie i kierujemy się drogą wojewódzką na północ w kierunku Starej Wsi. Dojeżdżamy do Sanktuarium Matki Bożej w Starej Wsi, które to jest pierwszym przystankiem na tej trasie. Po zwiedzaniu jedziemy w kierunku Orzechówki, a potem Jasienicy Rosielnej. Tu możemy zobaczyć drewniany kościół z XVIII wieku. Następnie kierujemy się ruchliwą szosą, mijając park ze stawem i starym dworem. Potem już tylko 5 km przez zabudowy wsi i dalej, na malowniczy rynek w Brzozowie.
Dystans całej trasy to 24 km, a czas, w jakim przejedziecie cały odcinek to około półtorej godziny. Zostawcie sobie oczywiście margines czasowy na zwiedzanie nie tylko Sanktuarium, ale i odrestaurowany w neoklasycystycznym stylu Rynek w Brzozowie.
Z Dynowa na Pogórze Przemyskie
Trasa ta prowadzi przez Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Na całej trasie raczej jest asfalt, przygotuj się jednak na jeden strony krótki zjazd szutrowy.
Jak jechać?
Start trasy w Dynowie na parkingu na Sanowej. Początkowa trasa prowadzi wzdłuż rzeki San, a po kilometrze, za mostem skręcamy w lewo. Kierując się czerwonym szlakiem rowerowym, z pewnością się nie zgubisz. Pokonując podjazd do wsi Pawłokoma zobaczymy dawną cerkiew greckokatolicką z 1909 roku. Następnie, przejeżdżamy przez Sielnicę i Dylągową. Tu rozpoczyna się stromy podjazd szutrem do doliny potoku Kruszelnica. Zjeżdżamy do Dąbrówki Starzeńskiej. Potem ścieżką rowerową, wracamy na rynek w Dynowie.
Dystans trasy to 27 km, a przypuszczalny czas, w jakim ją pokonasz, to niecałe dwie godziny. Przygotuj się na bardziej wymagające strome podjazdy i zjazdy.