Najpiękniejsze cerkwie w rejonie Sanoka
W rejonie Sanoka nie brak pięknych zabytków, przy czym wyjątkowo ciekawą grupę wiekowych budowli stanowią tu drewniane cerkwie. Gdzie warto się wybrać, by zobaczyć te najciekawsze? Oto kilka miejscowości, do których w trakcie wycieczki po okolice Sanoka warto zajrzeć.
Czerteż
Choć Czerteż nie jest miejscowością zbyt często odwiedzaną przez wycieczki, wizyta na jej terenie może sprawić wiele radości każdemu miłośnikowi drewnianej architektury. Tutejsza cerkiew jest jedną z najpiękniejszych budowli tego typu w rejonie Sanoka. Jej historia sięga połowy XVIII wieku, a ciekawa sylwetka malownicze otoczenie sprawiają, iż budowla ta może na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. To jeden z ciekawszych przykładów Bojkowskiej architektury, któremu z pewnością warto poświęcić nieco więcej uwagi.
Hłomcza
W niewielkiej Hłomczy czeka na turystów ciekawa cerkiew z połowy XIX wieku. W swych dziejach służyła ona i prawosławnym, i rzymskim katolikom, dziś – po wieloletniej przerwie – znów jest cerkwią greckokatolicką. W jej wnętrzu zachował się barokowy ikonostas z połowy XIX wieku oraz piękna polichromia. Nie brak tu również ciekawych ikon, w większości pochodzących z XX wieku.
Dobra Szlachecka
Cerkiew w tej wsi jest obiektem wyjątkowym. To właściwie dwie cerkwie, które tworzą wspólną całość. W skład tego zespołu wchodzi drewniana cerkiew z końca XIX wieku, do której warto zajrzeć ze względu na piękne polichromie wykonane przez Antoniego i Michała Bogdańskich. Zachował się tu również czterorzędowy ikonostas, dość typowy dla karpackich wsi, któremu również warto się uważniej przyjrzeć. Obok tej cerkwi wznosi się niepozorna budowla, dzięki której Dobra Szlachecka stała się tak atrakcyjnym celem wypraw. To wieża-dzwonnica bramna, która również była wykorzystywana jako cerkiew.
Ulucz
Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego z połowy XVII wieku, którą można zobaczyć we wsi Ulucz, jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury, z jakimi można się spotkać w dolinie Sanu. Powstała ona na szczycie lesistego wzgórza Dębnika i przez lata stanowiła część obronnego monasteru Bazylianów. Po Akcji „Wisła”, gdy miejscowych Ukraińców wysiedlono, cerkiew zaczęła popadać w ruinę. Na szczęście w porę trafiła pod opiekę pracowników ze skansenu w Sanoku, dzięki czemu jest na bieżąco zabezpieczana. I dobrze, bo to jedna z najcenniejszych drewnianych cerkwi na ziemiach polskich, z którą o miano najstarszej może konkurować jedynie cerkiew w Radrużu.
W rejonie Sanoka na bak cennych zabytków nie można narzekać, a wycieczki śladem okolicznych cerkwi mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. Ta grupa zabytków ma wyjątkową moc, a czas spędzony na odkrywaniu ich piękna dla nikogo nie będzie czasem straconym.