Zamek Królewski w Sanoku zaprasza na nową wystawę Virtuti Militari!

Zamek Królewski w Sanoku zaprasza na nową wystawę Virtuti Militari!
fot. unsplash.com

Jedno jest pewne – fani historii będą zachwyceni. Muzeum Historyczne w Sanoku z okazji 230 rocznicy ustanowienia tego orderu, postanowił otworzyć wystawę dedykowaną właśnie temu odznaczeniu. O tym, kto go otrzymywał i jak zmieniał się przez lata, dowiemy się właśnie na Zamku Królewskim w Sanoku!

230 rocznica ustanowienia orderu

Wystawę tę można oglądać na Zamku Królewskim w Sanoku, od 24 czerwca do 31 października 2022 roku. Można więc mieć pewność, że podczas wakacyjnych wypraw na Podkarpacie, zobaczymy tę niezwykłą wystawę. Muzeum Historyczne Miasta Sanoka jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 17:00. Na wystawę obowiązuje odrębny bilet do zakupu w kasie zamku.

Zobacz również: Największe atrakcje Sanoka. Nie możesz tego przegapić!

Za dzielność żołnierską

Order Wojenny Virtuti Militari to najwyższe polskie odznaczenie wojenne, które było nadawane za wybitne zasługi bojowe. Jest jednocześnie jednym z najstarszych orderów na świecie. Został on ustanowiony przez polskiego króla Stanisław Augusta Poniatowskiego. Miał być wyróżnieniem dla walczących w zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami, tuż po rozpoczęciu wojny polsko- rosyjskiej w obronie Konstytucji 3 Maja.

Wraz z upływem czasu, zmienił swoją nazwę na Order Wojskowy Polski, a po 1919 powrócono do nazwy Order Wojskowy Virtuti Militari. W dzisiejszych czasach, może być nadawany podczas wojny lub tez maksymalnie 5 lat po jej zakończeniu. Nadaje go Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej działając na wniosek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Interesuje cię historia? Zobacz portal rezydencjekrolewskie.pl