Sanok i jego atrakcje: Ramerówka
Budynek ten znajdziesz na skrzyżowaniu ulic Grzegorza z Sanoka, Kościuszki i 3 Maja. Oficjalna nazwa brzmi „budynek przy ul Grzegorza”, jednak mieszkańcy miasta nazywają go Ramerówką albo Arkadami. Nie sposób go przeoczyć!
Ciekawa historia
To jak na sanockie warunki młody budynek. Wybudowano go w XIX wieku, z przeznaczeniem na dom miejski. Pierwotnie jednak żydowskiej rodziny Ramerów, jednak został od nich odkupiony przez miasto z przeznaczeniem powstania tu Czytelni Mieszczańskiej. Przebudowa oraz dostosowanie do wymogów zajęło sporo czasu i jeszcze więcej pieniędzy. Znajdowała się tam czytelnia, biblioteka oraz kino.
Ze względu na pokaźne gabaryty, z chęcią organizowano tam również bale karnawałowe oraz wystawne wesela. Nieobce były temu miejscu również przedstawienia teatralne i różnego rodzaju gale, spotkania inteligencji i rzemieślników. Mieściło w sobie siedzibę Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a także Biuro podróży „Orbis”. Na przestrzeni lat działał tam również sklep wędliniarski, delikatesy oraz sklep papierniczy. Wraz z wybuchem II Wojny Światowej, wszystko się zmieniło.
Ramerówka obecnie
Okupacja niemiecka przyniosła ogromne zmiany w funkcjonowaniu całego miasta. Po wojnie lokale w Ramerówce przekazano w prywatne ręce. Powstały tam różnego rodzaju organizacje społeczne takie jak Klub Górnika. Lata dziewięćdziesiąte XX wieku to czas zmian i gruntownych remontów. Na szczęście nie stracił on nic na pierwotnej, przepięknej arkadowej fasadzie. I mimo, że dzisiaj ten budynek to głównie lokale gastronomiczne i handlowe, to wciąż cieszy oko, będąc przykładem niezwykłego miksu kultur, jaki reprezentuje miasto Sanok.
Ze względu na walory historyczne, Remerówka, podobnie jak sąsiadująca z nią Willa Zaleskich, jest wpisana do krajowego rejestru zabytków. Daje to nadzieję, na należyte dbanie o ten budynek z niesamowitą historią. Nie każdy ma tyle szczęścia, więc o to co pozostało po zawieruchach wojennych i przemianach ustrojowych, należy dbać z ogromną pieczołowitością. Z korzyścią dla przyszłych pokoleń.