Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymuje decyzję o przedłużeniu aresztu dla Tadeusza P. do 2024 roku

Sąd Apelacyjny w Krakowie utrzymuje decyzję o przedłużeniu aresztu dla Tadeusza P. do 2024 roku

Apelacja złożona przez obrońcę byłego funkcjonariusza milicji, a później policji, Tadeusza P., została odrzucona przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Decyzja sądu dotyczyła przedłużenia aresztu tymczasowego do marca 2024 roku dla Tadeusza P., któremu postawiono poważne zarzuty. Jako były milicjant, jest on oskarżony o morderstwo swojego kolegi z pracy, Krzysztofa Pyki, a także o śmierć Marka Pomykały, dziennikarza z Sanoka. Dodatkowo, oskarżono go o próbę zabójstwa swojej byłej małżonki, Ewy P. Za te czyny grozi mu kara dożywocia.

Tadeusz P., mający 64 lata, przebywa w areszcie od 24 listopada 2022 roku. Został zatrzymany dwa dni wcześniej, 22 listopada, przez śledczych z Krakowa na terenie Zabrza (województwo śląskie), gdzie ostatnio mieszkał.

Decyzję o przedłużeniu jego aresztu do 17 marca 2024 roku podjął Sąd Apelacyjny w Krakowie 15 listopada. Na tę decyzję obrońca Tadeusza P. złożył zażalenie. Jak nam przekazał sędzia Tomasz Szymański, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Krakowie, adwokat Tadeusza P. zakwestionował m.in. „przesłankę dowodową”, czyli „uprawdopodobnienie popełnienia zarzucanego czynu co do wszystkich czynów”, a także przesłankę dotyczącą obawy matactwa. W złożonym zażaleniu obrońca wnosił o zmianę postanowienia sądu i odstąpienie od aresztu, proponując zastąpienie go poręczeniem majątkowym.