Polskie skarby – Sanok

Polskie skarby – Sanok

Sanok to piękne miasto, które kusi zarówno piękną okolicą, jak i ciekawymi zabytkami. Jakie atrakcje warto uwzględnić w programie wycieczki po tym mieście?

Bliskość Gór Słonnych oraz piękne widoki na dolinę Sanu same w sobie są wielki walorem. Choć dla wielu osób Sanok to przede wszystkim dobry punkt wypadowy w Bieszczady, nie brak tu atrakcji i zabytków, którym można poświęcić swój czas bez konieczności opuszczania tego miasta. Dumą Sanoka jest historyczny układ urbanistyczny. Piękny rynek, malownicze uliczki – w takim otoczeniu spacery po mieście stają się przyjemnym doświadczeniem dla każdego z nas. Sanok to również ciekawe świątynie oraz świecie zabytki. W tym gronie na szczególne wyróżnienie zasługuje zamek królewski, będący obecnie siedzibą muzeum. Można w nim zobaczyć cenne zbiory sztuki sakralnej oraz kolekcję ikon, które trafiły do Sanoka z okolicznych cerkwi. Dumą tej placówki są jednak liczne prace Zdzisława Beksińskiego – malarza, który właśnie w Sanoku przyszedł na świat. Dla miłośników architektury drewnianej i sztuki ludowej, najważniejszym celem w czasie wycieczki po tym mieście stanie się tutejszy park etnograficzny. Ten potężny skansen pozwala nam zapoznać się z architekturą łemkowską i bojkowską. Można tu również spędzić czas na terenie galicyjskiego miasteczka, zwiedzić sektor przemysłowy, a dodatkowo – zwiedzić fantastyczną kolekcję ikon.

Sanok: co warto zobaczyć?

Sanok to ważny ośrodek turystyczny, który może się pochwalić coraz lepszym zagospodarowaniem. Tanie noclegi można tu znaleźć bez problemów, a w takich obiektach, jak muzea czy skanseny, turyści mogą liczyć na doskonałą opiekę miejscowych przewodników. Dzięki temu wycieczki po Sanoku dla każdego z nas staną się wspaniałą przygodą, a jednocześnie –wyjątkową lekcją historii.