Sanok: co warto zobaczyć?

Sanok: co warto zobaczyć?

Jest jednym z najpiękniejszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Podkarpacie, oraz ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii i sztuki ludowej. Sanok to świetnie rozwinięta baza noclegowa i liczne atrakcje, nic więc dziwnego, że miasto to stało się ważnym ośrodkiem turystycznym. Co warto wiedzieć na jego temat? Na jakie obiekty warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Sanok i jego miejsce na mapie Polski
Wielkim walorem Sanoka jest jego położenie. Malownicza dolina Sanu oraz malownicza sceneria Gór Słonnych sprawiają, że miejsce to jest bardzo popularne wśród miłośników aktywnego wypoczynku. Sanok to również dobry punkt wypadowy w pobliskie Bieszczady oraz dobre miejsce dla tych, którzy chcą urządzać krajoznawcze wycieczki śladem łemkowskich i bojkowskich cerkwi. Miasto to może sporo zaoferować miłośnikom kultury ludowej oraz turystom przyrodnikom, choć warto pamiętać i o przemyśle – dziedzinie życia, która w Sanoku odgrywa bardzo ważną rolę. Sanok jest przecież znany jako jeden z najstarszych ośrodków górnictwa naftowego na świecie, a przemysł chemiczny do dziś ma istotny wpływ na lokalną gospodarkę.

Z kart historii – Sanok i jego dzieje
Ziemie w rejonie Sanoka dość wcześnie stały się terenem ludzkiego osadnictwa. Człowiek pojawił się tu już w okresie neolitu, o czym świadczą m. in. znaleziska archeologiczne z takich miejscowości, jak Ulucz czy Stefkowa. Narodziny miasta przypadają na X/XI wiek. Sanok początkowo należał do księstwa ruskiego, dopiero w czasach Kazimierza Wielkiego został przyłączony do królestwa polskiego. Miasto to było świadkiem wielu ważnych dla Polski wydarzeń. To tu król Jagiełło brał swój trzeci ślub (jego żoną została Elżbieta), to tu wiele lat swego życia spędziła Zofia Holszańska – czwarta żona Jagiełły. W mieście bywała też królowa Bona – wielka dobrodziejka miasta, której rodzinny herb nie bez powodu stał się częścią herbu Sanoka. Trudnym okresem w dziejach miasta był czas zaborów, kiedy to stało się ono częścią ubogiej Galicji. Tragiczne lata I i II wojny światowej, walki z Ukraińcami, trwające do 1947roku – wszystko to negatywnie odbiło się na Sanoku. Na szczęście do naszych czasów przetrwało wiele cennych pamiątek z dawnych czasów, dzięki czemu współczesny Sanok rewelacyjnie radzi sobie jako ośrodek turystyczny. Co warto zobaczyć w trakcie wycieczki po jego terenie?

Sanok i jego atrakcje: co koniecznie trzeba zobaczyć?
Zwiedzanie Sanoka to szansa na spotkania z ciekawymi zabytkami. Jednych oczarują skarby drewnianej architektury, zgromadzone na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego, innych – wspaniałe ikony oraz prace Zdzisława Beksińskiego, które można podziwiać z murach sanockiego zamku. Archikatedralny Sobór Prawosławny pw. Świętej Trójcy, zespół klasztorny Franciszkanów, ratusz oraz gmach dawnej Rady Powiatowej – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po tym mieście. Sanok zachwyca również ciekawymi pomnikami, wśród których znalazła się ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka oraz pomnik Zdzisława Beksińskiego.