Lekarz z sanockiego SOR skazany. Wyzywał ratowników medycznych od debili!

Lekarz z sanockiego SOR skazany. Wyzywał ratowników medycznych od debili!
fot. unsplash.com

Pod koniec października swój finał znalazła sprawa sanockiego lekarza, który pracując w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, dopuścił się znieważenia pracujących tam ratowników medycznych. Medyk ma na swoim koncie już inne wyroki, m.in. za nieudzielenie pomocy osobie po próbie samobójczej.

Ratownicy medyczni usłyszeli „Debile!”

Wszystko rozpoczęło się dwa lata temu, w 2020 roku. Wtedy na oddział ratunkowy przywieziono chłopca, który wymagał natychmiastowej pomocy lekarskiej. Ratownicy medyczni ignorując więc obowiązujące w szpitalu zakazy, weszli prosto na oddział ratunkowy. Lekarz tam rezydujący, zamiast zająć się duszącym się chłopcem, zaczął wyzywać ratowników medycznych, używając wulgarnych słów i obraźliwych gestów.

Medyk zapomniał jednak, że ratownik medyczny z prawnego punktu widzenia jest traktowany jak funkcjonariusz publiczny. Dlatego też, mając nagranie z całego zajścia, ratownicy medyczni pozwali wspomnianego lekarza za znieważenie funkcjonariuszy publicznych. Warto dodać, że dokonało się to w czasie pełnienia przez nich obowiązków służbowych.

Wyrok sądu nieprawomocny

Sąd rozpatrzył sprawę i wymierzył lekarzowi karę grzywny w wymiarze 50 stawek dziennych po 20 zł. Jednak poszkodowani w całej tej sytuacji ratownicy medyczni uznali to za niewystarczające. Wyrok z 18 października 2022 podwyższył grzywnę do 100 stawek po 20 zł i zadośćuczynienie w formie nawiązki dla ratowników wynoszące 5 000 zł.