Gdzie zobaczysz żubry w Bieszczadach? Wbrew pozorom, tych miejsc jest całkiem sporo!

Gdzie zobaczysz żubry w Bieszczadach? Wbrew pozorom, tych miejsc jest całkiem sporo!
fot. unsplash.com

Ostatnia inwentaryzacja dotycząca liczebności żubrów w Bieszczadach nie pozostawia złudzeń – z roku na rok leśnicy zauważają tendencję wzrostową. Dorosłych osobników jest już 719! To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich wielbicieli przyrody. Ale i dla turystów, bo coraz łatwiej je można będzie zobaczyć w wyznaczonych miejscach.

Największe stada

Ostatnie liczenie dowiodło, że największe stado zauważono pod Kalnicą w Nadleśnictwie Baligród. Jednak z powodzeniem spotkasz je również w nadleśnictwie Cisna, Komańcza, Lutowiska czy Stuposiany. Największe zagęszczenie żubrów spotkasz jednak w lasach w Nadleśnictwie Baligród. Jest tam aż 13 grup, z łączną populacją liczącą 291 osobników.

Wraz ze wzrostem populacji jednak dochodzi do szeregu nieprzewidzianych wcześniej sytuacji. Choć ten stan cieszy, bo dzięki temu jest pewność, że żubry nie wyginą, to jednak duże stada stwarzają niebezpieczeństwo. Pierwszym takim punktem są lokalne rolnicze uprawy, które są przez żubry niszczone. Kolejny, to obawa przed przenoszeniem przez te zwierzęta różnych bakterii i wirusów, takich jak gruźlica czy telazjoza.

Projekt ochrony żubra w Polsce

Badania te nie mogłyby się odbyć, gdyby nie projekt kompleksowej ochrony żubra w Polsce. Liczenie mogło odbyć się bez przeszkód głównie dlatego, że przeprowadzono je w jeden konkretny marcowy dzień, we wszystkich jednostkach jednocześnie. Włączono w to rzecz jasna grunty prywatne. Nie ma więc obaw, że osobniki zostaną podwójnie policzone albo też zupełnie pominięte.