Coraz więcej turystów na szlakach w Bieszczadach. Tych 5 rzeczy absolutnie nie rób podczas wędrówki!

Coraz więcej turystów na szlakach w Bieszczadach. Tych 5 rzeczy absolutnie nie rób podczas wędrówki!
fot. unsplash.com

Już niebawem bieszczadzkie szlaki zapełnią się turystami spragnionymi pieszych i rowerowych wędrówek. Nim jednak to się stanie, poczytaj, czego absolutnie nie wolno robić na szlaku podczas wędrówki. Patrząc na ubiegłe lata, trochę o tym chyba zapomnieliśmy!

Dostosuj ubiór i obuwie

Na szlak w japonkach? Takie rzeczy zdarzają się nie tylko w Tatrach. Jeżeli planujesz wędrówkę, dostosuj swój ubiór i obuwie adekwatnie do pogody. Obuwie w tym przypadku jest najważniejsze, bo potęguje komfort i bezpieczne przemieszczanie się.

Nie zostawiaj śmieci

Wydaje się, że to coś naturalnego – śmieci wyrzucamy w specjalnie do tego przygotowanych miejscach albo zabieramy ze sobą. Co roku jednak z bieszczadzkich szlaków zbiera się kilkanaście ton śmieci. Bądź więc odpowiedzialny i sprzątaj po sobie i towarzyszącym ci czworonogu.

Karmienie dzikich zwierząt zakazane

Jeżeli w twojej obecności pojawi się dzikie zwierze, zwyczajnie odwróć się i idź w przeciwną stronę. Najgorsze, co możesz zrobić, to go dokarmiać swoim prowiantem. Nie tylko sprowokujesz tym zwierzę do niebezpiecznych działań, ale i wprowadzasz złe nawyki.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Mapa, naładowana komórka, odpowiednie obuwie, apteczka, nakrycie głowy i prowiant. To wbrew pozorom nie jest tak dużo, a może ci uratować życie na szlaku. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo, by bez przeszkód odpoczywać.

Głośnej muzyce mówimy stanowcze: nie!

W ubiegłych latach często można było spotkać wędrowców, którzy umilali sobie czas, słuchając muzyki. Nie mieli jednak słuchawek w uszach, a całkiem małe, lecz wydajne głośniki. Wchodząc do lasu, pamiętaj, że to nie dyskoteka. Głośna muzyka może odstraszyć zwierzęta.
Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz portal bieszczady-online.pl