Bojkowskie Płaje w kolejnej odsłonie już niebawem w Sanoku!

Bojkowskie Płaje w kolejnej odsłonie już niebawem w Sanoku!
fot. unsplash.com

Już jutro rozpocznie się niezwykły festiwal w Sanoku. Jeżeli nie wiesz, kim byli Bojkowie, koniecznie wybierz się do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Tym bardziej że wstęp wolny!

Kultura i zwyczaje Bojków

Bojkowie to jedna z wielu grup etnicznych zamieszkujących niegdyś ziemie dzisiejszego Sanoka. Byli to górale pochodzenia Rusińskiego i wołowskiego, a jeżeli wierzyć odkryciom archeologicznym, zamieszkiwali Karpaty Wschodnie, zaczynając od Wysokiego Działu w Bieszczadach, do doliny Łomnicy w Gorganach.

Dzięki niezwykłej determinacji pracowników naukowych Bieszczadzkiego Uniwersytetu Ludowego oraz Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, mamy możliwość poznać ich kulturę i zwyczaje z bliska. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęli Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka oraz Stanisław Chęć, starosta sanocki. 

Atrakcje dla każdego

W sobotę, 11.09.21 będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia biżuterii i ozdób bojkowskich. Będzie można także stworzyć oryginalne elementy stroju bojkowskiego. Marcin Krowiak przybliży nam z kolei życie codzienne i pracę na gospodarstwie na Bojkowszczyźnie. Warto również posłuchać zespołów „Widymo”, a także „Kapela znad Osławy” oraz Zespołu „Wernyhora”. 

Niedziela będzie pełna zajęć w plenerze prowadzonych przez Piotra Kutniaka. Olga Solarz opowie o symbolice i mitologii tej kultury, a Józef Sowa, o wytwarzaniu tradycyjnych instrumentów bojkowskich. Wielbiciele fotografii mogą zatrzymać się u dr Huberta Ossadnik, który pokaże Bojkowszczyznę w fotografii Romana Rainfussa. 

Warto przypomnieć, że wstęp na całą imprezę jest bezpłatny. Wszystko rozgrywać się będzie na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Organizatorzy serdecznie zapraszają!