Aby walka ze smogiem była jeszcze bardziej skuteczna!

Aby walka ze smogiem była jeszcze bardziej skuteczna!
fot. unsplash.com

Jesień pokazuje swoje kapryśne oblicza i już niebawem przemieni się w chłodną zimę. Jeżeli wierzyć prognozom, czekają na mroźne i chłodne dni. Naturalną konsekwencją jest więc fakt, że coraz więcej domów włączy ogrzewanie. I znowu pojawi się smog. Jednak teraz mieszkańcy gminy Sanok będą mogli sprawdzić jakość powietrza w swoich smartfonach!

Wszystko dzięki Airly

Platforma ta w jasny i klarowny sposób pokazuje stężenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów, ciśnienie oraz temperaturę. Wskazuje również takie dane jak prędkość i siłę wiatru, a także wilgotność powietrza. Aby jednak było możliwe zbieranie danych w konkretnym regionie, niezbędny jest zakup i montaż specjalnych czujników. 

Sensor prawdę ci powie

Zamontowano je w Sanoku, Strachocinie i Mrzygłodzie. Dzięki temu mieszkańcy tych okolic za pomocą jednego kliknięcia mogą być poinformowani o jakości powietrza w ich regionie. Można to zrobić albo za pomocą strony internetowej, albo też przez darmową aplikację do pobrania w Apple Store, albo Sklep Play. 

Platforma ta korzysta z najnowocześniejszych metod obliczeniowych bazujących na algorytmach Machine Learning. Dane są na bieżąco aktualizowane i przekazywane w czasie rzeczywistym. Dostęp do tej platformy jest możliwy z każdego miejsca, w którym jest dostęp do internetu. Systemy Airly działają już w ponad 30 krajach, z powodzeniem informując mieszańców o stanie jakości powietrza. 

Warto dodać, że zakup sensorów został sfinalizowany ze środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Realizuje on tym samym program Czyste Powietrze dla województwa podkarpackiego.