Centrum Kultury Tradycji Regionalnej stanie się faktem!

Centrum Kultury Tradycji Regionalnej stanie się faktem!
fot. unsplash.com

O to walczono przez kilka lat. Nie było czasu do stracenia, bo właśnie upływający czas był tu największym wrogiem. Izba Pamięci w Strachocinie doczeka się gruntownej przebudowy i modernizacji tak, aby już w niedługim czasie cieszyć oczy zwiedzających. 

Niezwykła praca rodziny Piotrowskich

Dziadowie i pradziadowie z tej familii zbierali różne pamiątki o regionie, których pełno było w starzejących się chatach. Pokolenia później, gromadzili je również dzieci oraz wnukowie. Wszystko w imię jednego: aby nie zapomnieć o przeszłości. Tak powstała Izba Pamięci w Strachocinie, gdzie skompletowano liczne pamiątki. To fotografie, wycinki prasowe i dokumenty, ale i maszyny rolnicze lub dożynkowe wieńce. Nie brak tam również przedmiotów codziennego użytku z zamierzchłych czasów. 

W imię podtrzymania pamięci

Póki co, jest to duża zabudowa gospodarczo – mieszkalna, która nie nadaje się do przechowywania i pokazywania cennych, starych eksponatów. Drewniany dach i drzwi wymagają wymiany. Wiele do życzenia pozostawia również system przeciwpożarowy oraz ogólne zdarzenia związane z bezpieczeństwem. Na budowlańców i architektów czeka sporo pracy, jednak w efekcie powstanie nowoczesny, ale pozostający w starych ramach obiekt muzealny. 

Przebudowa, która ruszyła na początku września, będzie miała budżet bagatela 2 658 746 złotych. Będą to prace budowlane, a także innowacyjne rozwiązania technologiczne uatrakcyjniające muzeum. Prócz eksponatów, planowane są również pokazy multimedialne oraz szeroka oferta kulturalna i edukacyjna. Na mapie Sanoka powstaje więc kolejna perełka muzealna, obok której nie będzie można przejść obojętnie. Koniec prac jest przewidziany na drugą połowę 2022 roku.