W Sanoku stawiają na wodór. To pierwsze miasto w Polsce!

W Sanoku stawiają na wodór. To pierwsze miasto w Polsce!

W Sanoku powstała pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa, pod nazwą Hydro Sanok. Nasze miasto przede wszystkim chce rozwijać się w kierunku zielonej energii. Na czele nowo utworzonej spółki stanął Krzysztof Jarosz. Mają już pierwszego inwestora!

Podczas piętnastego europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach ogłoszono współpracę spółki Hydro Sanok z firmą Hynfra, na której czele stoi Polak polskiego pochodzenia to Moto Umeda. Sanocki projekt wodorowy szacowany jest na wartość półtorej miliarda złotych. Fundusze na jego realizację mają być pozostanę zarówno ze środków unijnych jak i krajowych. Atutem Sanoka jest fakt, że wnosi on infrastrukturę i nieruchomości, które są niezbędne do wyprodukowania zielonego wodoru.

Sanok ma również ambitne plany jeżeli chodzi o infrastrukturę. W planach jest budowa własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej w postaci instalacji fotowoltaicznych. Następnym elementem jest budowa magazynu energii i ciepła. Niezbędnym będzie również wybudowanie stacji tankowania wodoru. Prezes sanockiego przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Krzysztof Jarosz dodaje, że projekt wodorowy przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy, a także przeciągnie wielu inwestorów zainteresowanych zwiększeniem innowacyjności i konkurencyjności na rynku.