Tęczowy herb i parada równości. Czy Sanok jest na to gotowy?

Tęczowy herb i parada równości. Czy Sanok jest na to gotowy?
fot. unsplash.com

O tego typu wydarzeniach słyszy się w polskich wielkich miastach takich jak Wrocław, Gdańsk, Kraków czy Warszawa. Jednak marsz równości w Sanoku byłby precedensem. Jest on o tyle istotny, że w przypadku organizacji tej imprezy, byłoby to pierwsze miasto, które zdecyduje się na taki krok!

Tylko 13 miast w Polsce

Statystyki są bezlitosne. Wsparcie dla osób LGBT publicznie deklaruje tylko 13 polskich miast. Organizatorzy sanockiego marszu, LGBT+, Activist Sanok i Kolektyw Obłęd są jednak dobrej myśli. Ustalono już termin: 4 czerwca 2022 o godzinie 14:00. Marsz ma przejść pod hasłem “Czyńmy miłość, nie wojnę”.

Marsz ma zamiar wspierać podkarpacką społeczność LGBT. Ich główne postulaty to ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, sposoby obrony prawnej przed mową nienawiści oraz prawna ochrona osób poszkodowanych. I chociaż jeszcze rok temu nikt nie zakładał, że taka impreza może odbyć się w Sanoku, jest to jak najbardziej możliwe.

Herb miasta z tęczą?

Największe kontrowersje wzbudza przerobiony na potrzeby marszu herb naszego miasta, który przywdział tęczowe tło. Nie wszystkim jednak to się podoba. Organizatorzy nie ukrywają, że są gotowi na różne scenariusze, łącznie z obraźliwymi kontrmanifestacjami. Jednak ma nadzieję, że mieszkańcy Sanoka wykażą empatię i nie tylko w ten jeden dzień będą solidaryzować się ze społecznością LGBT. Czy jednak miasto jest na to gotowe? O tym będziemy informować na bieżąco.

Szukasz więcej informacji z regionu? Zobacz: sanokinfo.pl