Ryzyko kolizji z dziką zwierzyną w Sanoku – apel policji o szczególną ostrożność

Ryzyko kolizji z dziką zwierzyną w Sanoku – apel policji o szczególną ostrożność

Podczas podróży samochodem przez obszary leśne w Sanoku lub tereny sygnalizowane jako miejsca potencjalnego przechodzenia dzikich zwierząt, kierowcy powinni zachować maksymalną czujność. Policjanci z Sanoka zanotowali w ciągu ostatniego weekendu trzy incydenty związane z kolizją pojazdów z dziką zwierzyną.

Jazda samochodem w pobliżu terenów leśnych czy niewykoszonych łąk może wiązać się z ryzykiem spotkania dzikich zwierząt. Nawet drobne zderzenie z dzikiem może przynieść tragiczne konsekwencje, dlatego istotne jest, aby kierowcy byli niezwykle ostrożni podczas takiej podróży.

Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne po zmierzchu i o brzasku. Ważne jest, aby pamiętać, że po wtargnięciu pierwszego zwierzęcia na drogę, reszta stada często podąża za nim, tworząc dodatkowe zagrożenie dla nadjeżdżających samochodów.

Jeśli natrafimy na znaki ostrzegające przed obecnością dzikiej zwierzyny, powinniśmy zwolnić i uważnie obserwować otoczenie. Taka ostrożność zwiększa szansę na uniknięcie kolizji, szczególnie że zwierzę przestraszone światłami reflektorów może wejść na jezdnię i stracić orientację.

Znak A-18b nie tylko informuje kierowcę o możliwości natrafienia na dzikie zwierzęta na drodze, ale dodatkowo nakłada na niego konieczność jazdy z podwyższoną ostrożnością. Kierowcy są zobligowani do zwolnienia tempa jazdy i uważnego monitorowania sytuacji na drodze, zawsze gotowi do niespodziewanego hamowania.