Projekt Zielony Sanok 4.0 przegłosowany. Czy nasze miasto stanie się wzorem dla innych?

Projekt Zielony Sanok 4.0 przegłosowany. Czy nasze miasto stanie się wzorem dla innych?
fot. unsplash.com

Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego w Sanoku stała się faktem. Pod koniec czerwca na nadzwyczajnym zebraniu Rady Miasta jednogłośnie przegłosowano wdrożenie nowoczesnego systemu energetycznego opartego na niskoemisyjnych źródłach energii. Miasto będzie rozwijało gospodarkę wodorową.

Główne założenia projektu

Przede wszystkim chciano doprowadzić do zero emisyjności miasta tak, aby Sanok był nie tylko innowacyjnym miastem, ale przede wszystkim zielonym i pro ekologicznym. Kolejny aspekt, to stworzenie nowego kierunku na Uczelni Państwowej w Sanoku, który ma kształcić specjalistów w zawodach przyszłości. Dzięki nowym rozwiązaniom, mieszkańcy będą płacić o wiele mniejsze rachunki za prąd i ciepło.

Zostaną również wybudowane specjalne magazyny energii, tak, aby gospodarstwa domowe mogły same magazynować energię którą wyprodukują. Kolejny pozytyw, to stacja tankowania wodoru, jako alternatywy dla wciąż drożejącego paliwa. Następnymi będą stacje ultraszybkiego ładowania pojazdów elektrycznych.

Zobacz również: Podkarpacka Dolina Wodorowa to marzenie które ma szansę się spełnić!

Niezbędne inwestycje przed nami

Aby wszystko mogło powstać i sprawnie funkcjonować, niezbędne są inwestycje i budowy. Jedną z nich jest utworzenie własnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej w formie instalacji fotowoltaicznej. Ważna jest również instalacja nowoczesnej pompy ciepła która obniży znacząco emisję dwutlenku węgla oraz gazów cieplarnianych. Następne to budowa magazynu energii oraz instalacji do elektrolizy.

Szukasz więcej informacji gospodarczych? Zobacz portal informator24.pl