Prognoza IMGW-PIB: Intensywne roztopy i silny wiatr nadchodzą na tereny Sanoka i okolic

Prognoza IMGW-PIB: Intensywne roztopy i silny wiatr nadchodzą na tereny Sanoka i okolic

Z informacji udzielonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) wynika, że obszary powiatu sanockiego oraz sąsiednich powiatów bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego i leskiego mogą spodziewać się intensywnych roztopów. Wydane zostało ostrzeżenie trzeciego stopnia z 90% prawdopodobieństwem wystąpienia tego zjawiska. Alarm meteorologiczny nad tą częścią kraju zaczyna obowiązywać od godziny 10:55 dnia 4 lutego 2024 roku i będzie trwał do godziny 20:00 dnia następnego.

Według prognoz, można spodziewać się opadów deszczu oraz wzrostu temperatury powietrza, co w połączeniu ze znaczną pokrywą śniegu ma przyczynić się do gwałtownych roztopów. Szacunkowe wartości dla temperatury powietrza oscylować będą pomiędzy minimum 0°C do 3°C, a maksimum od 3°C do 5°C. Suma opadów deszczu za cały okres, podczas którego obowiązuje ostrzeżenie, prawdopodobnie wyniesie od 25 mm do 45 mm.

Prognozy wskazują również na silny wiatr, którego średnia prędkość ma wynosić od 20 km/h do 35 km/h. Poczynając od początku ostrzeżenia, porywy wiatru mogą dochodzić do 65 km/h, natomiast w nocy i następnego dnia prędkość ta może wzrosnąć nawet do 80 km/h. Takie warunki pogodowe mogą dodatkowo nasilić efekty roztopów.