Poszukiwany przez Interpol obywatel Mołdawii zatrzymany przy polsko-ukraińskiej granicy

Poszukiwany przez Interpol obywatel Mołdawii zatrzymany przy polsko-ukraińskiej granicy

Na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Straży Granicznej dokonali zatrzymania mężczyzny, obywatela Mołdawii, który był poszukiwany przez organy ścigania swojego kraju. Władze Mołdawii poszukiwały tego cudzoziemca w związku z podejrzeniem o przestępstwa seksualne, za które grozi mu kara do 25 lat pozbawienia wolności.

Kontrola służb granicznych miała miejsce 18 kwietnia, kiedy to 20-letni Mołdawianin próbował przekroczyć granicę i dostać się do Ukrainy. W trakcie sprawdzania jego dokumentów, okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany na podstawie czerwonej noty Interpolu wydanej przez mołdawskie służby. Czerwona nota jest sygnałem dla międzynarodowych służb o konieczności zatrzymania poszukiwanego i jego ekstradycji.

Po zatrzymaniu cudzoziemiec został doprowadzony do prokuratury i w wyniku decyzji sądu, umieszczony w areszcie tymczasowym.

Odgłosy tego incydentu dołączają do statystyk, według których od początku 2024 roku, funkcjonariusze Straży Granicznej działający na terenie Podkarpacia, dokonali zatrzymania prawie 50 osób, które były poszukiwane przez służby ścigania zarówno krajowe jak i zagraniczne.