Nowa ciepłownia miejska już niebawem. Umowy podpisane!

Nowa ciepłownia miejska już niebawem. Umowy podpisane!
fot. unsplash.com

W połowie stycznia 2022 roku podpisano umowę na budowę nowego kotła na biomasę, który ma zastąpić istniejący obecnie działający. Kolejny element mający na celu wdrożenie bardziej ekologicznych rozwiązań, stał się więc faktem.

Ciepłownia do remontu

Obecnie ciepłownia z Sanoka do wytwarzania ciepła używa miału węglowego. Jednak już od dłuższego czasu szukano nowych rozwiązań. Z jednej strony poruszano kwestię ekologii, a z drugiej konieczność ciągłej naprawy starzejącego się sprzętu. Przed dwoma laty to Polska Grupa Energetyczna Energia Ciepła miała wyciągnąć pomocną dłoń. Niestety, nigdy nie podpisano umowy i w efekcie, nic się nie zmieniło.

Wydaje się jednak, że Sanok będzie prekursorem w wykorzystywaniu energii odnawialnej. Nie tylko więc prace związane z Podkarpacką Doliną Wodorową, ale i ogrzewanie za pomocą biomasy. Umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zagwarantować nie tylko sfinalizowanie inwestycji, ale i jej terminowe zakończenie.

Kiedy nowy kocioł?

Zapytany o to wprost, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej stwierdził, że na nowe rozwiązania musimy poczekać dwa lata. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie w rozwijaniu tego projektu. Patrząc realnie, jeżeli są fundusze, to i praca powinna iść bez problemu. Z 16 milionów złotych otrzymanych od NFOŚiGW, 8 milionów to bezzwrotna pożyczka.

Zakłada się, że nowe urządzenie będzie miało moc 7 MWt mocy. W konsekwencji ciepłownia znacznie zmniejszy spalanie miału węglowego, a tym samym zredukuje ilość emisji dwutlenku węgla. Najważniejsza informacja dla nas, mieszkańców Sanoka jest jednak taka, że dzięki temu otrzymamy niższe rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę.