Jedziesz w Bieszczady? Pamiętaj o zapłaceniu biletu wstępu!

Jedziesz w Bieszczady? Pamiętaj o zapłaceniu biletu wstępu!
fot. unsplash.com

Jeszcze kilka lat temu, w okresie od listopada do kwietnia, wstęp do Bieszczadzkiego Parku Narodowego był bezpłatny. Obecnie jednak zarządcy tego terenu zmienili politykę i wstęp jest płatny bez względu na porę roku. Skąd ta zmiana?

Bieszczady popularne o każdej porze roku

Nie da się ukryć, że ostatnie lata były bardzo łaskawe dla tego regionu. Napływ turystów z wielu części kraju i świata sprawił, że przeprowadzono nowe inwestycje i co ważne, zmieniono politykę wobec turystów. Jednak więcej ludzi na szlakach to również większe wydatki na Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i utrzymanie całej infrastruktury. Dlatego właśnie, zakup biletu będzie obowiązkowy.

Gdzie kupić bilet?

Najprościej na stronie internetowej bdpn.eprarki.pl ale również w kasach dostępnych na parkingach na Przełęczy Wyżniarskiej, w Wołosatem oraz w Brzegach Górnych. Można to również zrobić w punktach informacyjno-kasowych na Przełęczy Wyżnej i w Mucznem. Warto również pamiętać, że chcąc kupić bilet wstępu w kasach stacjonarnych, możesz zapłacić jedynie gotówką.

Narzekającym na opłaty można tylko przypomnieć, że to właśnie wpływy z biletów na popularne szlaki turystyczne, finansują działanie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zgodnie z ustalonymi wcześniej normami, Bieszczadzki Park Narodowy przekazuje 15% przychodu netto właśnie na działalność GOPR. Pociesza więc fakt, że płacąc za bilet, w razie wypadku, możesz liczyć na pomoc.