III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku. Co czeka wszystkich melomanów?

III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Sanoku. Co czeka wszystkich melomanów?
fot. unsplash.com

Wczoraj rozpoczął się jeden z najpiękniej brzmiących festiwali w Polsce. III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, który z roku na rok zdobywa coraz większą grupę wielbicieli. Sześć dni niezwykłych brzmień, wyjątkowych koncertów i ponadczasowych doznań czekają na wszystkich melomanów. Na co warto zwrócić uwagę?

Muzyka organowa to nie tylko kościelna

Jak wyjaśnia Łukasz Kot, dyrektor organizacyjny festiwalu, większość ludzi kojarzy muzykę organową jedynie z pieśniami o charakterze religijnym. Impreza ta powstała więc po to, aby pokazać, jak piękne potrafią być te brzmienia, nie tylko w aranżacjach typowo kościelnych. Zainteresowanie muzyką organową rośnie z roku na rok i chętnych na wysłuchanie koncertów również.

Wszystkie koncerty odbywają się w kościołach z jednego prozaicznego powodu — to zazwyczaj tam mamy dostęp do najlepszych organów. W tegorocznej odsłonie będzie można posłuchać brzmień zarówno solo jak i w duetach z innymi instrumentami takimi jak klarnet, wiolonczela, a nawet saksofon.

Imprezy towarzyszące

W czasie trwania festiwalu odbędą się jeszcze inne wydarzenia o artystycznym wymiarze. Pierwszy z nich to II Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów. W ubiegłym roku był to jeden z najbardziej obleganych punktów programu, organizatorzy liczą więc, że w tym roku będzie podobnie. Druga impreza to Międzynarodowy Konkurs Muzyki Organowej i Kameralnej. Do zmagań mogą przystąpić uczniowie klas organów wszystkich polskich szkół muzycznych na poziomie II stopnia.

Szukasz więcej informacji z regionu? Sprawdź portal ustrzykidolne24.pl