EKO Altana w Lisznej – miejsce spokoju i wypoczynku dla całej rodziny

EKO Altana w Lisznej – miejsce spokoju i wypoczynku dla całej rodziny
fot. unsplash.com

O tym, jak ważne są inicjatywy społeczne, wie każdy z nas. Nie tylko zbliża do siebie ludzi i uczy jak rozdzielać prace, ale i pokazuje, że razem naprawdę można więcej. Dowodem na to może być właśnie budowa EKO Altany w Lisznej. 

Praca zbiorowa pod patronem Gminy Wiejskiej Sanok

Zaczęło się od impulsu, który wyszedł od samych mieszkańców wsi. Stwórzmy miejsce, gdzie będzie można się spotkać na świeżym powietrzu, a jednocześnie zjeść coś dobrego i usiąść wygodnie. Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, dobrze, aby było zadaszone i chroniło przed wiatrem. I tak powstał projekt pn. „Budowa ogólnodostępnej EKO Altany wyposażonej w elementy małej architektury oraz przyjazne przyrodzie zagospodarowanie przestrzeni”. 

W pracę nad projektem włączyli się mieszkańcy oraz organizacje pozarządowe. Nawet najmłodsi mieszkańcy Lisznej będą mieli pełne ręce roboty — to oni właśnie pomalują i ozdobią budki lęgowe dla ptaków oraz domki dla jeży. ECO Altana będzie położona w sąsiedztwie placu zabaw oraz boiska. W końcu znajdzie się tam również miejsce, gdzie można zwyczajnie odpocząć. 

Skąd fundusze?

Niby taka altana nie kosztuje wiele, jednak budżet nie pozostawia złudzeń. Na taką budowę, wraz z projektem, zabezpieczeniami i pozwoleniami potrzeba sporo pieniędzy. Projekt na szczęście uzyskał dofinansowanie z Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021 – 2025 na działania służące realizacji Sołeckich Strategii Rozwoju Wsi.