Czy wiesz jakich niebezpiecznych odpadów nie możesz wyrzucać do śmieci? Szukaj mobilnych punktów zbiórek w Sanoku!

Czy wiesz jakich niebezpiecznych odpadów nie możesz wyrzucać do śmieci? Szukaj mobilnych punktów zbiórek w Sanoku!
fot.unsplash.com

Każdy z nas ma przynajmniej kilka takich rzeczy w swoim gospodarstwie domowym. Jednak gdy się zepsują, nie możesz po prostu wyrzucić ich do zwykłego kontenera, bo zanieczyszczają środowisko. Rozwiązaniem są specjalne punkty zbiórki odpadów niebezpiecznych. Są również w naszym mieście!

Niebezpieczne odpady, czyli jakie?

Zgodnie z aktami prawnymi wydanymi przez ministerstwo środowiska, będą to przede wszystkim zużyte baterie i świetlówki, kwasy, alkalia oraz przeterminowane leki. Do tego wszelkiego rodzaju środki chemiczne takie jak opakowania po środkach ochrony roślin, rozpuszczalnikach, farbach i lakierach. Na cenzurowanym są również zużyte igły, strzykawki, termometry oraz odpady zawierające rtęć. Nie wolno również zwyczajnie wyrzucać żarówek energooszczędnych.

Spytaj w Urzędzie Miasta

Pojemniki na tego typu odpady niebezpieczne, znajdziesz przy popularnych dyskontach. O ile możesz tam zostawić świetlówki czy baterie, to już przeterminowane leki nie do końca. Na to jednak jest rada – można zgłosić się do każdej apteki. Mają one obowiązek przyjmować każde przeterminowane medyczne wyroby.

Każde miasto ma swoją własną politykę dotyczącą odpadów niebezpiecznych i miasto Sanok nie jest tu wyjątkiem. Warto więc wejść na stronę urzędu miasta Sanok i w zakładce aktualności, poszukać informacji o bieżącym harmonogramie odbioru tego rodzaju śmieci. Wraz z wiosną i jesienią, zostają uruchomione specjalne mobilne punkty, które przez określony czas przyjmują odpady w mniejszych miejscowościach gminy.

Szukasz więcej informacji z regionu? Wejdź na portal epodkarpacie.com