Co mówią statystyki szczepień o naszym regionie? Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej!

Co mówią statystyki szczepień o naszym regionie? Jest dobrze, a może być jeszcze lepiej!
fot. unsplash.com

Pandemia przybiera na sile i wielu z nas z niepokojem śledzi najnowsze doniesienia. A te namawiają do jednego: szczepcie się, bo tylko dzięki temu uodpornimy się na koronawirusa. Jak wyglądają statystyki szczepień w powiecie sanockim?

Jesteśmy odpowiedzialni

Według danych z 18 grudnia 2021 roku, w naszym powiecie żyje 93 818 mieszkańców, z czego aż 39% jest w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi. Patrząc w skali całego kraju nie jest już tak dobrze, bo jesteśmy dopiero na 361 miejscu w rankingu powiatów. Zdecydowanie lepiej wychodzi nam walka ze smogiem

Patrząc na zestawienie gminne, Gmina Sanok ma 1750 miejsce w Polsce, gdzie zaszczepionych w pełni jest prawie 45% mieszkańców. Nieźle klasuje się również Gmina wiejska Zarszyn, która jest 2320 w rankingu a zaszczepionych w pełni jest prawie 37% mieszkańców. Najgorzej w regionie pod tym kątem prezentuje się Gmina wiejska Bukowisko, która zajmuje 2465 miejsce, gdzie w pełni zaszczepionych jest tylko 28% mieszkańców.

Gdzie zapisy na szczepienia?

Sposobów na zapisanie się na szczepienie przeciwko COVID-19 jest wiele. Najprościej telefonicznie, dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień 989. Możesz również zadzwonić do wybranego punktu szczepień albo wysłać sms na numer 664 908 556 o treści SzczepimySie. Jeżeli masz dostęp do internetu, możesz zarejestrować się przez stronę pacjent.gov.pl

Aby zapisać się, potrzebujesz tylko numer PESEL i podanie numeru telefonu lub adresu zamieszkania. Skierowanie na szczepienie jest ważne 90 dni. Jednak, gdy umówimy się teoretycznie już po terminie, system automatycznie wydłuży nam okres ważności skierowania. Nie przejmuj się również, jeżeli ten dokument wygasł, istnieje możliwość wystawienia nowego skierowania.

Prywatna decyzja

O tym, czy będziemy się szczepić, musimy zdecydować sami. Póki co w naszym kraju nie ma przymusu odnośnie szczepień. Większe restrykcje są ustalane odnośnie wybranych grup zawodowych, takich jak kadra pedagogiczna i medycy. Nie jest tak jak w innych krajach, gdzie grozi więzienie albo kara za brak szczepienia. Jeszcze mamy wybór.