Czy Podkarpacie to raj dla seniora? Patrząc na wyniki demograficzne, to raczej tak!
W naszym województwie przybywa stulatków i rodzi się coraz mniej dzieci. I gdy z jednej strony możemy otwierać szampana, bo seniorzy mają się bardzo dobrze, to z drugiej, brakuje młodych. Czy jest jakaś szansa na zmianę?
ZUS wypłaca
Wspomniane dane wypłynęły przy okazji działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Urząd ten wypłaca wszystkim stulatkom świadczenia honorowe. I o ile w 2019 roku takie wypłaty otrzymały 83 osoby, to w 2020 roku aż 122! Ze statystyk wynika, że najstarsza osoba z miasta Sanok urodziła się w 1913 roku.
Świadczenie dla stulatka otrzymuje się z urzędu. Nie trzeba dodatkowych wniosków czy kolejnych formularzy do wypełnienia. Wypłacane jest co miesiąc, a w tym roku wynosi 4 512, 41 brutto. Całkiem przyjemna kwota, czyż nie? Niestety, w opozycji do tego jest wskaźnik urodzeń. W obecnym czasie jest najniższy od 1999 roku, kiedy to utworzono województwo podkarpackie.
Niepokojące dane GUS
W naszym regionie najliczniejszą grupą demograficzną są osoby od 35 do 39 lat. To prawie 175 tysięcy osób. Jednak w zastraszającym tempie maleje liczba osób w wieku przedprodukcyjnym i produkcyjnym. Sanok w tym rankingu nie jest wyjątkiem.
Dane te są wyraźnym sygnałem przy planowaniu przyszłości Miasta i Gminy. Już teraz coraz więcej miejsc jest dostosowanych dla osób starszych oraz dzieci, jak choćbyEko Altana w Lisznej. Jednak bez wyraźnych działań pro rodzinnych, obecna tendencja demograficzna będzie się tylko pogłębiać.
Problem każdego województwa
Nie da się ukryć, że Podkarpacie nie jest jedynym regionem, które zmaga się ze starzejącym społeczeństwem. To problem globalny, na skalę całej Polski. I to właśnie z urzędów centralnych powinny wyjść konkretne, pro rodzinne sygnały, tak, aby przyrost naturalny, zamiast spadać, w końcu osiągnął zadowalający wzrost.