Sanok zmierza ku ekologicznej przyszłości: plany wdrożenia energetyki wodorowej do 2026 roku
Miasto Sanok rozważa gruntowną przebudowę swojego systemu energetycznego, z wyraźnym zamiarem skorzystania z odnawialnych źródeł energii i tzw. zielonego wodoru. Finanse potrzebne do realizacji tego ambitnego projektu zostały już zabezpieczone, a obecnie trwają prace nad uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rewolucyjny projekt wodorowy w Sanoku powinien być gotowy do uruchomienia pod koniec 2026 roku.
Od 2019 roku na terenie Sanoka działa Hydro Sanok – to pierwsza tego typu samorządowa spółka wodorowa w Polsce. Jej zadaniem jest modernizacja systemu ciepłowniczego miejskiego oraz stworzenie infrastruktury do produkcji ciepła i energii na bazie wodoru. Spółkę założyło Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, a jednym z jej kluczowych partnerów technologicznych jest firma Hynfra, która ma zadbać o wykonanie projektu, jego koncepcję oraz pozyskanie środków finansowych.
Kierujący firmą Hynfra Tomoho Umeda podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat planów w Sanoku, ale również mówił o projekcie wsparcia ukraińskiego miasta Bucza przez inwestycje w gospodarkę opartą na wodorze. Umeda zapowiedział swoją obecność na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (odbywającym się od 7 do 9 maja), gdzie wystąpi jako prelegent podczas sesji poświęconych tematyce wodoru i gospodarki wodorowej oraz energii i klimatu w miastach. Rejestracja na kongres jest nadal otwarta.