Najpopularniejsze miejsca w Sanoku. Zobacz ile atrakcji na ciebie czeka!

Najpopularniejsze miejsca w Sanoku. Zobacz ile atrakcji na ciebie czeka!
fot. pixabay.com

To położone w Kotlinie Sanockiej miasteczko jest jednym z najciekawszych miejsc jakie możesz odwiedzić jadąc w Bieszczady. Aby w pełni docenić urok tego miejsca, koniecznie zarezerwuj sobie weekend, bo jeden dzień to może być stanowczo za mało. Oto jakie ciekawe miejsca oferuje Ci Sanok, i uprzedzając, będzie tylko jedno muzeum, ale za to jakie! 

Galeria Beksińskiego – musisz to zobaczyć w Sanoku!

Chociaż Zbigniew Beksiński przez większą część swojego życia mieszkał w Warszawie, nigdy nie zapomniał o rodzinnym Sanoku. Może o tym świadczyć, chociażby fakt, że cały swój dorobek artystyczny zapisał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku. Tym samym, to właśnie na sanockim Zamku Królewskim możemy na własne oczy zobaczyć niezwykłe prace tego artysty.

Przechodząc przez poszczególne sale, możemy jednocześnie prześledzić rozwój artystyczny Beksińskiego i kierunek, w jakim zmierzały jego prace. Z pewnością nie będzie to przyjemna wędrówka dla rodzin z dziećmi, jednak wielbiciele sztuki będą zachwyceni. Warto jednak poświęcić kilka chwil na odwiedzenie tego miejsca, aby zobaczyć, chociażby przeniesioną z aptekarską dokładnością, warszawską pracownię artysty. I to z pewnością jest jedno z najciekawszych miejsc w Sanoku.

fot. pixabay.com

Twórczość Zdzisława Beksińskiego nosi w sobie znamiona mroczności i strachu, jednak jest jednocześnie niezwykle pociągająca. Ten utalentowany grafik, malarz i filmowiec zostawił po sobie niesamowitą spuściznę, która fascynuje ludzi na całym świecie. I dlatego też do miasta przyjeżdżają turyści tylko po to, aby zobaczyć właśnie to jedno miejsce w Muzeum Zamkowym w Sanoku. Jedno jest pewne — nikt nie przejdzie obok tych eksponatów z obojętną miną.

Jeżeli jesteś w Sanoku, idź na starówkę!

Po całym wachlarzu emocji, jaki zapewne towarzyszył ci podczas wizyty w Muzeum Zamkowym, koniecznie wybierz się na starówkę i rynek w Sanoku. Z Zamku Królewskiego to tylko kilka chwil, a spacer odremontowanym deptakiem wśród odrestaurowanych kamienic, to prawdziwa przyjemność. Unikalnego klimatu dodają stare szyldy sklepowe, które serwują niezwykłe wrażenia.

Sam rynek w Sanoku to wizytówka miasta, uważana przez wielu za jeden z najładniejszych w całej Polsce. Wytyczono go zgodnie z austriacką praktyką, na planie kwadratu o boku 100 metrów. W czasach wojennych był nazywany Placem Adolfa Hitlera. Kiedy nastał PRL, był to plac Rewolucji Październikowej. Dzisiaj jest to po prostu rynek, który stanowi jeden z najciekawszych miejsc w Sanoku. Ze względu na liczne kawiarnie i restauracje, jest to popularna miejscówka nie tylko dla turystów, ale i okolicznych mieszkańców.

Co warto zjeść w Sanoku?

Aby w pełni poznać historię tego miasta, koniecznie trzeba również posmakować sanockich specjałów regionalnych. To właśnie na talerzu widać doskonale, jak mocno mieszały się ze sobą kultury Łemkowskiej, Rusińskiej, czy chociażby Laskowiaków. Będąc więc w Sanoku, koniecznie posmakuj dań takich jak proziaki, zalewajka, stolniki, fuczki czy hreczanymi.

fot. pixabay.com

Z gastronomicznego punktu widzenia miejsca warte zobaczenia w Sanoku, a raczej posmakowania, znajdują się wokół Rynku. Nie wahaj się więc i poczuj wszystkimi zmysłami, jak bogaty kulturowo (i kulinarnie!) jest ten region. Opiekane w piekarniku gołąbki nadziewane farszem z tartych ziemniaków, podane z cebulką już czekają. Podobnie jak naleśniki z kapustą i śmietaną. Sanok to prawdziwa kopalnia unikalnych i doskonałych w swojej prostocie smaków!

Usiądź obok wojaka Szwejka!

Czy wiesz, co robił książkowy Dobry Wojak Szwejk w Sanoku? Otóż według autora tej opowieści, Jaroslawa Haska, Szwejk był w tym mieście z bardzo ważną i równie tajną misją. Musiał wyciągnąć z domu uciech swojego porucznika, Duba. Jednak nie było to ani proste, ani łatwe. Mimo, że czekała na niego ważna narada wojenna. Działo się to w 1915 roku, jednak i dzisiaj możemy spotkać Szwejka siedzącego na ławeczce i palącego fajkę.

Legenda głosi, że jest to dokładnie naprzeciw owego literackiego domu uciech. Inna miejska opowieść dowodzi, że koniecznie trzeba Szwejka potrzeć za nos, co niechybnie przynosi szczęście w miłości. Sądząc po tym, jak bardzo wyświecona jest ta część ciała bohatera, wielu turystów w to wierzy. Ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka to jedna z najpopularniejszych atrakcji Sanoka, obok której nie można przejść obojętnie.

Ciekawe miejsce w Sanoku – rzeka San

Po całodniowej wycieczce i gonitwie między muzeami, wystawami oraz rynkiem i jego atrakcjami, warto późnym popołudniem, wybrać się nad rzekę San. Miejsce to jest jednym z najbardziej malowniczych w Sanoku, gdzie znajdziesz spokój i wytchnienie zarówno od palącego słońca jak i zgiełku miasta. Będzie to idealne miejsce na piknik albo na spokojne miejsce na przemyślenia.

Jedno jest pewne — fauna i flora, na jaką składa się dolina rzeki San, to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w regionie. I co ważne, wciąż opierające się komercji. Zamiast więc budek z hot-dogami i głośnej muzyki, otrzymasz śpiew ptaków. W planach Miasto Sanok ma wybudować tu specjalny kompleks wypoczynkowy z ławeczkami, ścieżkami rowerowymi oraz całą infrastrukturą. Póki co jednak, w przeważającej części to prawdziwa natura. Czyż to nie piękna propozycja spędzenia wieczoru?

fot. pixabay.com

Sanok – co jeszcze musisz wiedzieć?

Aby dojechać do miasta, wybierz połączenie z Krakowa albo z Rzeszowa. Z tych miejsc bez problemu kursują autobusy i pociągi bezpośrednie. Baza noclegowa Sanoka nie należy do najbardziej rozbudowanych, jednak i tu każdy znajdzie coś dla siebie i dostosowane do swoich standardów. Nieco lepiej wygląda zaplecze gastronomiczne i kulturalne.

Warto również pamiętać, że Sanok to prawdziwy raj dla kajakarzy. Właściwie to jedyne miejsce w obrębie Bieszczad, gdzie można popływać w niezwykle malowniczych okolicznościach przyrody. Dlatego jeżeli zastanawiasz się, co jeszcze można robić w Sanoku, to odpowiedzią będzie spływ kajakowy. Zwyczaj organizowany jest przez specjalizujące się w tym firmy i organizacje, których pełno w mieście. Jedno jest pewne — jadąc do tego miasta, z pewnością nie będziesz się nudzić!

Jeden komentarz o “Najpopularniejsze miejsca w Sanoku. Zobacz ile atrakcji na ciebie czeka!

Dodaj komentarz