Gdzie znajdziesz największą jodłę w okolicy Sanoka? Ustrzyki Dolne wiodą prym!

Gdzie znajdziesz największą jodłę w okolicy Sanoka? Ustrzyki Dolne wiodą prym!
fot. unsplash.com

Za nami już gorączka przedświątecznych przygotowań. Między jednym a drugim świątecznym pierniczkiem czy kawałkiem sernika, można wybrać się na wycieczkę, zobaczyć najwyższą jodłę w okolicy. Kieruj się na Ustrzyki Dolne!

Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zaprasza

Jodła ta ma ponad 50 metrów wysokości i góruje nad pozostałymi nasadzeniami. Znajduje się na terenie leśnictwa Krościenko. Znawcy i leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne są przekonani, że drzewo liczy sobie aż 200 lat. Gdyby nie praca osób pasjonujących się tematem, zapewne pozostałaby jeszcze przez długie lata niezauważona.

Najwyższa jodła

Z pewnością nie zmieściłaby się w żadnym pomieszczeniu. A już z pewnością, swoją obecnością przyćmiłaby wszystko inne. Dobrze jej w leśnych ostępach i niech już tak pozostanie. Jodła jest wysoka na prawie 52 metry. Jej obwód to 412 centymetrów i 131 centymetrów pierśnicy. Z oddali łatwo ją wypatrzyć, bo wyrasta kilkanaście metrów ponad inne drzewa.

Natrafiono na nią przypadkiem, oglądając zdjęcia satelitarne z regionu. Pasjonaci tematu od razu rozpoczęli tropienie drzewa. Po przybyciu na miejsce potwierdziło się, że mamy do czynienia z najwyższą jodłą w Bieszczadzkich lasach. Można również snuć przypuszczenie, że jest to najwyższe drzewo tego typu w Polsce. Podczas konkursu ogłoszonego przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, wyłoniono imię dla tak wyjątkowego drzewa. Nadano mu miano „Niebolubna”.