Sanok inwestuje w zieloną energię: koszt projektu to 726 mln złotych
Przełomowy projekt związany z energią odnawialną jest realizowany w Sanoku, który przewiduje budowę instalacji fotowoltaiczno-wodorowej za astronomiczną sumę 726 milionów złotych. Pomimo, że suma ta może wydawać się ogromna, nie powinna stanowić dodatkowego obciążenia dla budżetu miejskiego.
Wyzwaniem, przed którym stoi nasz kraj, jest transformacja energetyczna małych miast. Podczas gdy duża energetyka posiada zaplecze finansowe i organizacyjne dzięki polityce energetycznej kraju, kilkaset małych sieci ciepłowniczych, które do tej pory były oparte na węglu, muszą poszukiwać nowych, ekologicznych rozwiązań.
Pierwsze kroki w tym kierunku podjął Lidzbark Warmiński, implementując eksperymentalną ciepłownię opartą na fotowoltaice i pompach ciepła. Teraz Sanok zamierza podążać tą samą ścieżką, planując wprowadzenie jednego z najnowszych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań. Choć jest to podejście pionierskie i nie do końca sprawdzone, może to być krok w stronę bardziej zrównoważonego i ekologicznego miasta.