Projekt wodorowy z japońskimi partnerami podpisany. Tak Sanok staje się prekursorem!
16 grudnia odbyło się uroczyste podpisanie umowy o rozpoczęciu prac związanych z rozwojem inwestycji wodorowych w naszym regionie. To pierwsza akcja tego typu w Polsce, bo nigdzie jeszcze nie doszło do samorządowej inwestycji w dekarbonizację ciepła.
Główne cele projektu
Podkarpacka Dolina Wodorowa to projekt o którym mówiło się już od dawna. W tym przypadku jednak nie ma miejsca na przeciąganie terminów i zasłanianie się pandemią. W połowie grudnia podpisano wstępne umowy i projekt staje się faktem. Ma on na celu stworzenie warunków do rozwoju technologii zielonego wodoru opartej o japońskie wytyczne.
Dzięki niemu ma powstać infrastruktura wykorzystująca wodór na potrzeby ciepłownicze, ekologicznego transportu publicznego oraz do zastosowań przemysłowych. Ma on również na celu stworzenie zaplecza dla rozwijanych innych projektów z uwzględnieniem technologii wodorowych. W konsekwencji, w naszym regionie nie tylko powstanie ośrodek badań naukowych, ale i w przyszłości nowe fabryki a tym samym miejsca pracy.
Sceptycy mają wątpliwości
O ile zwolennicy takich rozwiązań są bardzo usatysfakcjonowani, o tyle przeciwnicy nie zostawiają na tym projekcie suchej nitki. Jednym z ich postulatów jest fakt, że sama umowa to nie wszystko, brak tu konkretnych działań. Inny to fakt, że cały projekt jest oparty o japońską technologię i myśl naukową, a przecież w Polsce również mamy podobne rozwiązania.
Kolejny, to zanieczyszczenie naszego regionu. Nie da się ukryć, że nim po sanockich drogach będą jeździć ekologiczne autobusy, minie trochę czasu. Najpierw będzie trzeba oddać tereny pod budowę, które z kolei wymagają odpowiednich uprawnień. Do tego cała technika z wykorzystaniem wodoru wymaga ogromnego nakładu kosztów, które Gmina Sanok mogłaby wydać na bardziej potrzebne rzeczy. Chociażby na dłużej działające żłobki oraz przedszkola oraz wyższej jakości opiekę zdrowotną.
Nie da się ukryć, że obie strony mają tu sporo racji. O dalszych planach związanych z Podkarpacką Doliną Wodorową będziemy informować na bieżąco. Więcej o projekcie w skali krajowej przeczytasz na www.klodzkoinfo.pl