Sanok pokonuje kryzys finansowy poprzez emisję obligacji, ale zadłużenie rośnie
Sanok zdołał uniknąć zarządu komisarycznego i zagrożenia brakiem środków na wypłaty dla pracowników miejskiego urzędu oraz podległych mu jednostek, dzięki akumulacji 20 milionów złotych. Całość tej sumy zostanie przeznaczona na pokrycie deficytu budżetu miasta. Jednakże, taka strategia równocześnie powoduje wzrost zadłużenia gminy i przewiduje ograniczenia wydatków w nadchodzącym roku.
Proces negocjacji o emisji obligacji, mającej za cel pokrycie dziury w budżecie Sanoka, trwał od czerwca do września, pomiędzy zarządem miasta a radą miejską. W końcu, pod koniec września, radni zgodzili się na pierwszą emisję obligacji w kwocie 14 milionów złotych. Niedawno zaakceptowali oni również drugą transzą o wartości 6 milionów złotych.
Andrzej Romaniak, radny Miasta Sanoka, podkreślił, że projekt budżetu zatwierdzony na bieżący rok przez poprzednią kadencję rady miasta, zakładał emisję obligacji o wartości 20 milionów złotych. Wskazał na to jako kluczowy element budżetu, co ostatecznie się potwierdziło.
Przed finalizacją emisji obligacji, zarząd miasta był zmuszony poinformować dyrektorów szkół o potencjalnej konieczności wstrzymania wypłat dla nauczycieli z powodu braku funduszy. Podjęte działania umożliwiły uniknięcie takiego scenariusza. Należy jednak pamiętać, że emitowane obligacje są formą pożyczki, którą miasto będzie musiało spłacić w przyszłości. Z tego powodu decyzja ta z pewnością wpłynie na strategię finansową miasta w najbliższych latach.